Zift Damlası Deneyi

Bu yazımızda zift damlası deneyi nedir siz okuyucularımıza bunu açıklayacağız.

Zift damlası deneyi, bazı katı maddelerin göründüğünden farklı olarak akışkan olduğunu kanıtlamak amacı ile Thomas Parnell tarafından geliştirilen bir deney. 1927 yılında geliştirilmeye başlanan deneyin ilginç kısmı ise kimsenin damlaları görmemesi.

Zift Damlası Deneyinin Tarihi

1927 yılında Queensland Üniversitesi’nde görev alan Thomas Parnell katı gözüken her maddenin aslında katı olmayabileceğini, bazı maddelerin akışkanlığının aşırı düşük olmasından dolayı katı olarak düşünüldüğünü göstermek amacı ile bir deney yapmaya karar veriyor; Zift Damlası Deneyi. Profesör deneyde günümüzde yollarda da kullanılan zift maddesinin aslında akışkan bir madde olduğunu katı olmadığını amaçlıyor.

Profesör huni şeklinde bir kaba zift döküyor ve 3 sene bu ziftin tamamen soğuyarak kurumasını bekliyor. 3 sene sonunda 1930 senesinde profesör huninin altını açıyor ve düzeneğin üstünü kapatarak deneyi başlatıyor. Deneyde düşecek olan damlayı görebilmek için hava ve ortam koşullarına bağlı olarak 7 il3 13 yıl arasında beklemek gerekiyor. Deneyin ilk damlası 1938 yılında düşüyor ve zamanlamasından ötürü kimse göremiyor.

1945, 1953 yıllarında da birer damla düşüyor. Fakat ziftten düşen damlalar çok ters zamanlarda düştüğü için gören kimse olmuyor. 23 senede 3 damla düşüyor toplamda ve gören kimse yok. Profesör John Maidstone isimli bir bilim insanı deneye iyice kafayı takıyor fakat 4, 5 ve 6. damlaları da göremiyor. 1988 yılında 7. damlanın düşmesine çok az kala profesör düzeneğin başında beklemeye başlıyor. Profesör kahve almaya gittiği sırada 7. damla düşüyor ve kimse o damlayı da göremiyor.

21. Yüzyılda Zift Damlası Deneyi

2000 yılında 8. damlanın düşmesine az bir süre kala odaya bir kamera yerleştiriliyor. Bu sayede damlanın düşüşünün kaçırılmayacağı düşünülüyor fakat kameranın bozulması sebebi ile bu damlayı da kimse göremiyor. 2014 yılında son damla düşmesine ramak kala deney canlı olarak yayınlanıyor. Zift damlası uzuyor uzuyor tam kopacak iken dama önce birikmiş olan zifte temas ediyor ve öyle kalıyor. Yetkililer düzeneğin kapağını kaldırıyor ve alttan biriken zifti alacakken damla birden kopuyor ve kimse bu damlayı da göremiyor.

92 senedir devam eden bu deney dünyanın en uzun deneyi rekorunu ele geçirmiş durumda. Deneyin bir sonraki damlasının 2020 ile 2030 arasında düşmesi bekleniyor. Deneyin bir de canlı yayını bulunmakta. Bağlantıya tıklayarak canlı yayını izleyebilirsiniz.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Zift Damlası Deneyi için yorumda bulun

    Zift Damlası Deneyi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Zift Damlası Deneyi için ilk yorumu yapabilirsin.