Yörük Diye Kime Denir?

Bu yazımızda Anadolu halkının büyük çoğunluğunu oluşturan Yörüklerin kim olduğu ve kimlere Yörük dendiğini açıklayacağız.

Yörük kelimesinin kökenine baktığmız zaman, Yörük kelimesinin kökenin yürümektir. Yörük, iyi yol alan, hızlı yürüyen, geçmişini hayvancılık üzerinden kazanan ve Türkmenler gibi çeşitli anlamlarda kullanılan bir kelimedir.

Tarihte Yörükler

Osmanlı İmparatorluğu bütün Balkanlar’da sahip olduğu toprakları elde tutabilmek için sadece Türkmen/Yörükleri göndererek görevlendirmiştir. Yörükler, Anadolu’da ve Rumeli’de göçebe yaşam süren, hayvancılık ile geçinen ve mevsimsel olarak ova veya yaylalarda kurdukları çadırlarda hayatlarını sürdüren Oğuz Türklerine verilen isimdir. Yörükler yerine Türkmenler ismi de verilmektedir.

Yörük Diye Kime Denir?

Cesur, iyi yürüyen gibi anlamları bulunan Yörük kelimesi yerine “yürük” kelimesi de kullanılmaktadır. Göçebe hayat yaşayan bütün topluluklar için kullanılan bu isim zaman içerisinde daha çok Oğuz boyları için kullanılmıştır. 11. Yüzyıl’da Orta Asya’dan göç eden ve göçebe hayatı yaşayan Oğuzlar, Malazgirt Zaferi’nin ardından Anadolu’ya yerleşerek eski hayat tarzlarına devam ettiler. Türkmen adı ile de anılan Oğuzların bir kısmı Anadolu’da yerleşik hayata başladı. Anadolu’nun İslamlaştırılıp Türkleştirilmesinin ardından Oğuz boyları bütün Anadolu’ya yayılmıştır.

Yerleşik hayata geçenler Türkmen olarak anılırken göçebe hayata devam edenler ise Yörük ismi ile anıldı. Osmanlı döneminde Yörüklerin bir kısmı Rumeli’ye göç ettirildi. Yörüklerin başlıca geçim kaynağı ise koyun ve keçidir. Bunun sebebi ise göç sırasında küçükbaş hayvanların yer değiştirmesinin daha kolay olmasıdır. Bundan dolayı Yörük aşiret ve obalarının isimleri genellikle koyun ve keçi kelimelerini barındırır. (Karakeçili, Sarıkeçili)


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yörük Diye Kime Denir? için yorumda bulun

    Yörük Diye Kime Denir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yörük Diye Kime Denir? için ilk yorumu yapabilirsin.