Yanlışlıkla Ortaya Çıkan İcatlar

Hayatımızın çeşitli alanlarında kullandığımız bazı teknolojik aletler yanlışlıkla bulundu desek şaşırır mısınız? Şaşırmayın, bu yazımızda yanlışlıkla bulunan teknolojik aletleri sizler için sıralıyoruz.

Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza çok sayıda icat girdi. Bu icatlardan kimi isteyerek bulunurken kimi ise yanlışlıkla ortaya çıktı. Bizde bu yazımızda yanlışlıkla ortaya çıkan icatları sizler için sıralıyoruz.

Yanlışlıkla Ortaya Çıkan İcatlar

1- Slinky

Dünya genelinde 300 milyondan fazla satılan bu oyuncak yanlışlıkla donanmada görev alan bir mühendis tarafından bulundu. Donanmada mühendis olarak görev alan Richard James, hassas aletlerin düşmesini engellemeye çalışırken üzerinde çalıştığı yaylardan birinin düşmesi ile Slinky bulundu.

2- Oyun Hamuru

1956 Yılından önce duvar temizliği için kullanılan temizlik hamurlarının çocuklar tarafından yılbaşı süslerinde kullanıldığının fark edilmesi ile günümüzdeki hali olan oyun hamurlarına evrildi. En bilinen ve ilk oyun hamuru markası olan Play-Doh yanlışlıkla bulunan bu icattan toplamda 3 milyardan fazla kutu satıldı.

3- Cırt Cırt Bant

Cırt cırt bant, George De Mestral tarafından, ava gittiği sırada köpeğinin ve çoraplarının üzerine yapışan otları incelemesi sonucu geliştirilmiştir. Cırt cırt bantlar 7 yıllık çalışmanın ardından hazır hale gelmiştir.

4- Patates Cipsi

Patates cipsi, 1853 yılında restoranda şef olarak çalışan George Crum tarafından yanlışlıkla bulunmuştur. Kızarmış patateslerini “hamur givi ve tuzsuz” diyerek beğenmeyen müşterisine incecik doğrayıp kızartmış ve bol miktarda tuz döküp göndermiştir. Geri gelen olumlu yorum sonrası patates cipsi ortaya çıkmıştır.

5- Mikrodalga Fırın

Yanlışlıkla Ortaya Çıkan İcatlar listemizin son sırasında Mikrodalga fırın bulunuyor. Mikrodalga yayan magnetronlar üzerinde çalışma yürütürken cebinde bulunan çikolatanın erimesi dikkatini çeken Percy Spencer, mikrodalga fırını bu sayede bulmuştur.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yanlışlıkla Ortaya Çıkan İcatlar Yanlışlıkla Ortaya Çıkan İcatlar için yorumda bulun

    Yanlışlıkla Ortaya Çıkan İcatlar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Yanlışlıkla Ortaya Çıkan İcatlar için ilk yorumu yapabilirsin.