Uzaya İlk Çıkan İnsan: Yuri Gagarin Kimdir?

Sovyetler Birliğinin 1961 yılında Vostok 1 uzay aracı ile yörüngeye yolladığı ilk insan Yuri Gagarin kimdir bu yazımızda onu anlatıyoruz.

2. Dünya Savaşından sonra Sovyetler Birliği ve Amerika Birleşik Devleri arasında başlayan uzay yarışı resmi olmasa da 1957’den 1975’e kadar sürdü. Yarışın 4. senesi yani 1961’de insanlı uçuşlara başladı. Tarihler 12 Nisan 1961’i gösterdiğinde Vostok 1 uzay aracı ile Yuri Gagarin uzaya çıkmayı başaran ilk insan olarak tarihe adını yazdırdı. Günümüzde de pek çok ülkede kutlanan bu olayın ardından 2 sene sonra 1963’te de uzaya ilk kadın Valentina Tereşkova gönderildi.

Yuri Gagarin Kimdir?

Yuri Gagarin uzay yarışı döneminde uzaya çıkan ilk kişidir. Asıl ismi Yuri Alekseyeviç Gagarin olan Sovyetler Birliği Kozmonotu (Astronot) 9 Mart 1934 yılında Klushino’da dünyaya gelmiştir. Yuri Gagarin 12 Nisan 1961 yılında uzaya çıkmış ve bu tarihten sadece 7 yıl sonra 34 yaşında rutin bir deneme sürüşü sırasında eğitmeniyle birlikte hayatını kaybetmiştir.

Sovyetler birliği kozmonotu olan Yuri Gagarin, Vostok 1 ismi uzay aracı ile uzaya çıkan ilk insan unvanını almıştır.  Yaklaşık 250 kilometrelik yörüngede 1 saat 48 dakika boyunca kalan Yuri Gagarin sonrasında tekrardan başarılı bir şekilde dünyaya döndü. Yuri Gagarin böylece uzaya çıkan ilk insan olarak tarih kitaplarında yer aldı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Uzaya İlk Çıkan İnsan: Yuri Gagarin Kimdir? için yorumda bulun

    Uzaya İlk Çıkan İnsan: Yuri Gagarin Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Uzaya İlk Çıkan İnsan: Yuri Gagarin Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.