Torajiro Yamada Kimdir?

Bu yazımızda 19 ve 20. yüzyılda Türkler ve Japonlar arasındaki ilişkilerin en önemli figürü olan Torajiro Yamada'yı sizlere tanıtacağız.

Torajiro Yamada, 1866 ile 1957 yılları arasında hayatını idame ettirmiş ve Türk – Japon dostluğunun simgesi haline gelen Japon bir iş adamıdır. Hakkında bilinenlere ilaveten doğruluğu kanıtlanmamış iddialarda bulunmaktadır.

Torajiro Yamada’nın Hayatı

Torajiro 1866 yılında doğmuş Japon bir iş insanıdır. Türklerle olan ilk teması ise Ertuğrul Fırkateyni’nin batması sonucu Japonya’da Osmanlı için düzenlenen yardım kampanyalarına öncülük etmesi sonucu gerçekleşmiştir. Torajiro 26 yaşında ise İstanbul’a gelmiştir. İstanbul’a geldiğinde dönemin padişahı İkinci Abdülhamit’in huzuruna çıkarak Japon imparatoru tarafından gönderilen samuray zırhını takdim eder.

Torajiro Yamada sonrasında ise İstanbul’da kalmaya devam ederek Türk kültürünü de öğrenmeye başlamıştır. Japonya ve Osmanlı arasında fahri konsolos görevi gören Torajiro Yamada, Galatasaray Lisesi’nin yanında bir dükkan açarak ipek, tütün, porselen gibi ürünlerin ticaretine başlamıştır. İçlerinde Mustafa Kemal’inde bulunduğu harbiye öğrencilerine Japonca dersi veren Torajiro Yamada Japonya’dan getirdiği baba yadigarı çok değerli bir samuray kılıcını İkinci Abdülhamit’e hediye etmiştir.

Birinci Dünya Savaşı sırasında ülkesine dönen Torajiro Yamada, savaş sonrasında da Türkiye ve Japonya arasında ilişkilerin en önemli figürlerinden birisi olmaya devam etmiştir. Torajiro Yamada hakkında doğruluğu bilinmeyen iki iddiadan ilki ise Torajiro Yamada’nin İkinci Abdülhamit’in isteği ile Müslüman olduğu ve ikincisi ise Tokyo’daki 1932’de inşa edilen ilk camii için Atatürk’ten yardım istediği ve Atatürk’ün yardım gerçekleştirdiğidir.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Torajiro Yamada Kimdir? için yorumda bulun

    Torajiro Yamada Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Torajiro Yamada Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.