Tomris Hatun ve Ahameniş’lerin İmparatoru Kiros

Bu yazımızda 6. Yüzyılda bir çok diyara hükmetmiş Saka Devleti’nin yöneticiliğini yapmış Tomris Hatunu sizlere tanıtacağız.

Tomris Hatun (günümüz Türkçesinde demir ); milattan sonra 6. Yüzyılda Hazar Denizi’nin kıyılarından Kuzey Karadeniz kıyılarına ve oradan da Doğu Avrupa’ya kadar hüküm sürmüş olan Saka (bazı kaynaklarda İskit) Devleti’nin yöneticiliğini yapmış Türk “Katunudur”.

Tomris Hatun Kimdir?

Devletini ve topraklarını Pers akınlarına karşı başarıyla savunmuş olan Tomris Hatun’un, farklı kaynaklarda farklı isimler ve kökenlerle anılsa da; gerek ismi, gerek yaşadığı coğrafya ve o dönem yazılmış olan birincil kaynaklar temel alındığında Türk olduğu sonucuna ulaşmaktayız. Başta Heredot olmak üzere birçok farklı kaynakta da geçtiği üzere milattan sonra 530 yılında bir Pers İmparatorluğu olan “Ahameniş’lerin” kurucusu ve ilk imparatoru “Büyük Kiros’la” (bazı kaynaklarda Keyhüsrev ya da Kiroş olarak da anılır) yaptığı savaştan zaferle ayrılarak adını tarihe kazımış olan Tomris Hatun; tarih sayfasında adı geçen ilk kadın hükümdar olma özelliğini de taşımaktadır.

Alper Tunga’nın torunu olduğu rivayet edilen Tomris Hatun ordusunda kadın savaşçılara çok kez yer vermiş ve Türk töresinde de olduğu gibi kadınların günlük yaşamın her alanında erkeklerle eşit haklara sahip olduğu, günümüz şartları için bile ziyadesiyle modern bir devlet yönetimi benimsemiştir. Ayrıca efsaneye göre Ahameniş’lerin kralı Büyük Kiros’u öldürdükten sonra “kana susamışlığını” gidermek için kafasını kesip kan dolu bir fıçıya atarak Pers akınlarından mustarip olmuş halkının intikamını almıştır. Bu efsane de Flemenk Ressam Peter Paul Rubens’in(1577-1640) 1622-23 yıllarında resmetmiş olduğu “Head of Cyrus Brought to Queen Tomyris” isimli tabloya konu olmuştur. Kazak yönetmen “Akan Satayev” tarafından yönetilen “Tomris” filminin vizyona girmesini beklediğimiz bu günlerde; böylesine gurur verici ve yüksek bir tarihin genç mirasçıları olarak bir gün atalarımızı layığı ile tanıyabilmek dileğiyle yazımızı noktalıyoruz.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tomris Hatun ve Ahameniş’lerin İmparatoru Kiros için yorumda bulun

    Tomris Hatun ve Ahameniş’lerin İmparatoru Kiros için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tomris Hatun ve Ahameniş’lerin İmparatoru Kiros için ilk yorumu yapabilirsin.