Tarihteki Tek Kadın Papa: 8. Joan

Bu yazımızda tarih kitaplarında yer alsada günümüzde Vatikan tarafından reddedilen tarihin tek kadın papası 8. Joan'ı anlatacağız.

Bu yazımızda Katoliklerin ruhanî lideri olan papanın, Vatikan tarafından ilanından önce testis kontrolünden geçirilmeleri ve bu geleneğin başlamasının sebebi olan tarihteki ilk ve tek kadın Papa 8. Joan’ı bu yazımızda size tanıtacağız.

Papa 8. Joan Kimdir?

Papa 8. Joan hikayesi 13. yüzyılda gün yüzüne çıkan ve bir kaç yıl Papa olarak hüküm süren bir kadındı. Hikâyesi ilk olarak 13. yüzyılda ortaya çıkan Papa 8. Joan’un varlığına yüzyıllar boyunca inanıldı fakat günümüzde çoğu bilim adamı ve Vatikan Papa 8. Joan’ı kurgusal olarak kabul ediyor.

9. yüzyıl’ın ortalarında 855 ile 857 yılları arasında Papalık yaptığı iddia edilen olayın kahramanı Joan, dindar bir aileye evlatlık olarak verilmiştir. Ergenlik çağına ulaşan Joan burada bir rahiple tanışmış ve âşık olmuşlardır. Rahip, bir kız ile birlikte rahat bir şekilde yolculuk edemeyeceğinin farkında olduğu için onu erkek kılığına sokmuştur ve böylece ikili Avrupa’da bulunan manastırları gezdikten sonra Atina’da yaşamaya başlamışlardır. Bu süre zarfında Joan,  rahip sevgilisinden sürekli din dersleri almış ve dini konularda bilgi sahibi olmuştur. Lakin Joan sevgilisinin vefat etmesi ile birlikte Atina’dan ayrılarak Roma’ya yerleşmiştir. Roma’da kilise tarafından kabul gören Joan ölen sevgilisi rahipten aldığı bilgiler sayesinde kilise içerisinde kısa sürede hızlıca yükselmiştir.

855 senesinde ise kardinaller oy birliği ile onu yeni papa olarak ilan etmişlerdir. 857 yılına kadar süren görev süresi boyunca kadın olduğu fark edilemeyen Joan yapabileceği en büyük hata olan kiliseden birisi ile ilişki yaşayıp hamile kalmıştır. Hamileliğini kilisede gizlemeye çalışan Joan belli bir süre başarılı olmuştur fakat Aziz Petrus Bazilikası civarında gerçekleştirilen ayin sırasında doğum sancısı başlamış ve herkesin içerisinde bebeğini doğurmuştur.

Papa 8. Joan’ın hikayesini 11. yüzyılda yaşayan Aziz Martin bu şekli ile anlatır ve doğum esnasında şoka giren halkın daha sonra Joan ve bebeğini taşlayarak öldürdüklerini anlatır. 12. Yüzyıl tarihçisi Polonus’a göre ise bebek zaten ölü doğmuştur fakat kadın papanın linç edilerek öldürülmüştür. 13. yüzyıl kroniklerinde ise; kadın papa 8. John bir ata bağlanıp sürüklenmiş ardından taşlanarak öldüğü yere gömüşmüştür..


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Tarihteki Tek Kadın Papa: 8. Joan için yorumda bulun

    Tarihteki Tek Kadın Papa: 8. Joan için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tarihteki Tek Kadın Papa: 8. Joan için ilk yorumu yapabilirsin.