Soyut Dışavurumculuk Nedir?

Bu yazımızda ilk Amerikan sanat akımı olarak kabul edilen ve sanat merkezinin New York'a kaymasında etkili olan Soyut Dışavurumculuk terimini sizlerle paylaşacağız.

Soyut dışavurumculuk, 1940’ların ortalarına doğru New York’ta ortaya çıkan ressamların gerçek nesnelerin çizimini gerçekleştirmeden sadece renk ve şekiller ile resimlerini tamamladığı soyut sanat akımıdır. Soyut dışavurumculuk ilk Amerikan sanat akımı olarak kabul edilmektedir. Sanat dünyasının merkezinin Paris’ten New York’a geçmesini sağlayan sebeplerden birisi olmuştur.

Soyut Dışavurumculuk Grupları

1- Aksiyon Resmi

Aksiyon resmi, 1940’lardan 1960’ların ilk yıllarına kadar yaygın kalmıştır. Soyut dışavurumculuk ile yakın ilgili olan ve bazı durumlarda aynı anlamda bile kullanılan Aksiyon resmi resim üslubu 1950’lerde yaygın bir Fransız akımı olan Tachisme ile de yakından ilgilidir. Jackson Pollock, Willem de Kooning, Franz Kline gibi sanatçıların dahil olduğu Aksiyon resim üslubunda resim yüzeyine anında ve dikkatsizce dökülen, damlatılan veya sürülen boya yoluyla fiziksel hareket vurgulanmaktadır.

2- Renk Alanı Resmi

Renk alanı resmi, 1950’lerde Mark Rothko, Barnett Newman ve Clyfford Still gibi soyut dışavurumcu ressamları vurgulamak amacı ile kullanılan bir terimdir. Renk alanı resminde genellikle büyük alanlar tek ve düz bir renkle kapatılmıştır. Renk alanı resminin amacı çizilen resmi, duygu, mitoloji ve inançlardan arındırmaktır. 1964’te yayınlanan Geç-resimsel soyutlama isimli sergi nedeni ile 1960 neslindeki ressamlar için geç-resimsel soyutlama terimi de kullanılmıştır.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Soyut Dışavurumculuk Nedir? için yorumda bulun

    Soyut Dışavurumculuk Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Soyut Dışavurumculuk Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.