Sherlock Holmes Kimdir?

Bu yazımızda siz okuyucularımıza İskoç yazar Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Sherlock Holmes hakkında bir çok bilgi vereceğiz.

Sir Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulan Sherlock Holmes, polisiye edebiyatının en önemli kişilerinden birisidir. Britanya vatandaşı hayali Dedektif Sherlock Holmes, gazetelerde basılmış ve halk içerisinde polisiye türünün yaygınlaşmasını sağlamıştır.

Sherlock Holmes Vakalarını Nasıl Çözer?

İskoç yazar Arthur Conan Doyle tarafından oluşturulmuştur. İngiltereli hayali detektif Londra’da 6 Ocak 1854 tarihinde doğmuştur. İlk hikayesi Kızıl Yıldız, 1887 senesinde gazetede basılmaya başlanmıştır. Yazar Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes karakterini oluştururken dönemin ünlü doktorlarından birisi olan Profesör Joseph Bell’i örnek almıştır. Prof. Bell derslerinde öğrencilerine gözlemleme yöntemini hastaları ile ilgili bilgi sahibi olmak için kullanmayı öğretirdi. Sherlock Holmes aynı Joseph Bell gibi olayları gözlemleri ile çözmesiyle ünlüdür. Tümden gelim yöntemini en üst düzeyde Sherlock Holmes, sorduğu sorular ile cevaplarının uyumlu bir bütün oluşturmasına önem verir. Bunun yanı sıra kendi kendine yaptığı laboratuvar araştırma sonuçlarınında elde ettiği bilgileri tekil olaylara uygular. Sigara izmaritleri, el yazıları,ayak izleri gibi her bilgiyi kullanarak sonuca ulaşır.

Sherlock Holmes, işi ile alakası bulunmayan hiçbir konuya ilgi duymaz hatta işine yarayabileceği için sosyete haberlerini bile takip eder. Fakat ortağı Dr. Watson’ın Holmes’ün politika bilgisine verdiği puan on üzerinden sıfırdır. Holmes bu konu ile ilgili Dünya’nın Güneş etrafında dönüşünü bilmek işime yaramıyorsa neden bileyim ki demiştir. 19. yüzyılda ortaya çıkan pozitivizm de, yazar Arthur Conan Doyle tarafından, Sherlock Holmes karakterine yerleştirilmiştir. Sherlock Holmes, dedektif olmaya üniversite öğrencisi iken başlamaya karar vermiştir. Gloria Scott Macerası kitabında bir arkadaşının babası tarafından övgüler alan Sherlock Holmes, öğrencilik dönemlerinde geliştirdiği akıl yürütme yöntemlerini profesyonel dedektiflik yaşamında oldukça üst seviyelere çıkarmıştır.

Sherlock Holmes Nasıl Vakaları Seçer?

Sherlock Holmes’in müşteri yelpazesinde ise İngiltere kraliyet üyeleri, alanında uzman kişiler bulunurken Holmes gene de müşteri seçme hakkını elinde tutar. Parası olmayan fakir müşterilerin ilginç ve merak uyandırıcı davalarını, zengin kişilerin getirdiği sıradan davalara tercih eden Holmes, yeri geldiğinde ise ülkesinin faydaları için çalışır. Örneğin Donanma Antlaşması, Bruce Partington Planları ve Son Görev hikayelerinde Holmes, Britanya çıkarları uğruna vakaları almış ve çıkması potansiyel savaşları engellemiştir.

19. yüzyılda bulunan pozitivist yaklaşım ve bilimsel analiz eğiliminden dolayı Sherlock Holmes bir çok farklı alanda tezler ve monograflar yazmıştır. Sigara külleri gibi dedektiflik için kullanılan bir konudan dedektiflik ile alakasız Arıcılık ile ilgili veya hakkında son noktayı koyduğu düşünülen “Lassus’un Çok Sesli İlahileri” gibi oldukça çeşitli alanlarda bulunan yazıları ile okuyucuyla buluşmuştur.

Sherlok Holmes ve Dövüş Sanatları

Sherlock Holmes, dedektiflik yetenekleri dışında ayrıca iyi bir dövüşçüdür. Üniversitede eğitim aldığı dönemde boks ve eskrim eğitimi alan Holmes, 19. yüzyılda İngiltere’de sıkça kullanılan sopa dövüşünde de uzmanlaşmıştır. Öykülerde Holmes’un ettiği kavgalar genelde sonradan anlatılır. Şöhretli Bir Müşteri Macerası, Yalnız Bisikletçi, Son Dava hikayelerinde Sherlock Holmes eskrim, boks sanatlarını, Boş Ev’de ise Baritsu dövüş sanatını kullanarak hayatını kurtarır. Buna rağmen, Sherlock Holmes’nin düşüncesi her zaman ‘kalbi olmayan bir zihin’ olarak ortaya çıkar ve fiziksel şiddet yönü oldukça nadir ve her zamanda haklı olarak ortaya çıkar.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Sherlock Holmes Kimdir? için yorumda bulun

    Sherlock Holmes Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sherlock Holmes Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.