Sebze ve Meyveler Nasıl Taze Tutulur?

Bu yazımızda satın aldığınız sebze ve meyveler evden çıkamadığımız şu günlerde nasıl uzun süreler taze tutulur bunu açıkladık.

Evden sık sık çıkamadığımız bu koronavirüs günlerinde aldığımız sebze ve meyvelerin taze kalması, çürümemesi oldukça önem arz ediyor. Bu yüzden bu yazımızda sizlere aldığınız sebze ve meyvelerin ilk günkü tazeliğini koruması için tavsiyeler vereceğiz.

Sebze ve Meyvelerinizi Taze Tutmanın Yolları

1- Otlar

Dereotu, maydanoz ve nane gibi ot türevi besinlerin tazeliğini daha uzun muhafaza etmek için su dolu bardağın içinde dolapta muhafaza edebilirsiniz. Bu şekilde 3-4 gün daha fazla taze kalacaklardır.

2- Lahana

Lahanalarınızı iki haftaya kadar taze bir şekilde tutmak için buzdolabına poşetsiz olarak koymanız yeterli. Poşetsiz bir şekilde buzdolabına koyduğunuz lahanalar 2 haftaya kadar gevrek ve taze kalır.

3- Kuru Soğan

Soğanları içinde patatesin bulunmadığı delikli bir sepette muhafaza etmeniz gerekmektedir. Soğanları dolapta tutmak ve patates ile beraber muhafaza etmek en sık rastlanan hatalardır.

4- Havuç

Havuçlarınızın hem besin değerlerini koruması hem de uzun süre taze kalması için köklerini saklamadan önce kesmelisiniz. Ayrıca havucu dolaba poşetsiz bir şekilde koymak tazelik süresini arttırmaktadır.

5- Mantar

Mantarları uzun süre muhafaza edebilmek için aldığınız gibi plastik kabından çıkarıp yıkamanız gerekmektedir. Yıkadıktan sonra kuruyan mantarları kağıt havluya sararak kese kağıda yerleştirin ve buzdolabında yiyene kadar muhafaza edin.

6- Limon

Limonların plastik poşet içerisinde aralarında hava almaları için hafif boşluk kalacak şekilde buzdolabında saklanması gerekmektedir. Bu şekilde limonlarınızı bir aya kadar taze tutabilirsiniz.

7- Muz

Kısa sürede kararan veya yumuşayan muzlardan sıkıldınız mı? O zaman muzların saplarını streç film ile kaplayın ve olgunlaşma süreçlerini yavaşlatın. Bu sayede satın aldığınız muzlar uzun süre aynı şekilde kalacak.

8- Marul ve Ispanak

Dolaba koyduğunuz gibi yumuşayan marul ve ıspanakları taze tutmak için aldığınız gibi yıkamanız sonrasında kağıt havlu yerleştirdiğiniz cam bir kaseye almanız gerekiyor. Cam kaseyi streç film ile kapladıktan sonra dolaba koyarsanız marul ve ıspanaklarınız uzun süre taze kalacak.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. sebze ve meyveler Sebze ve Meyveler Nasıl Taze Tutulur? için yorumda bulun

    Sebze ve Meyveler Nasıl Taze Tutulur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Sebze ve Meyveler Nasıl Taze Tutulur? için ilk yorumu yapabilirsin.