Rene Magritte Kimdir?

Tam adıyla “René François Ghislain Magritte”; 21 Kasım 1898 Belçika’da doğmuş bir ressamdır. Resimde sürrealizm akımının en önemli temsilcilerinden biridir. Çoğunlukla hayal gücünün ürünü olan temalar ve objelerin işlendiği birçok resim çalışmasının sahibi Magritte; genellikle zıt duyguların senteziyle karşımıza çıkmakta.

Rene Magritte Kimdir?

Bir terzi ve şarkıcının çocuğu olan Magritte’in annesi, ailenin geçim sıkıntıları yüzünden 1912 yılında intihar etti. Daha çocuk yaşta annesinin ölü bedeninin sudan çıkarılışına şahit olan Magritte’in tüm hayatı da böyle büyüklü küçüklü travmalarla doluydu. 1927-28 yıllarında çizmiş olduğu “Les Amants” serisinin ana esin noktasının annesinin intiharında karşılaştığı çarpıcı sahneler olduğunu ifade eden sanatçı hayatı boyunca bu travmalardan beslenerek sanatını güçlendirip sanat tarihinin en önemli isimlerinden biri olmayı başarmıştır. Sürrealist akımdaki ilk çalışmasını (Le Jockey Perdu) 1926 yılında veren Magritte, o vakte kadar afiş ve reklam tasarımcılığı yaparak geçiniyordu.

1927 yılında açtığı ilk sergisi çok ağır tepkilere maruz kalınca doğduğu ülke olan Belçika’yı terkederek Paris’e tanıştı ve orada arkadaşlık kurduğu “Andre Breton” sayesinde sürrealizm akımının sanat dünyasına da giriş yaptı. O dönemdeki sürrealistlerin en önde gelen ismi Edward James; Magritte’i evinde ücret talep etmeden ağırladı ve resim yapması için motive etti. Magritte bu paha biçilemez yardımın karşılığını “The pleasure Principle” ve “La reproduction Intedite” eserlerinde Edward James’e yer vererek ödedi.

Magritte’nin Sanat Tarzı

Magritte, çok mükemmeliyetçi bir sanatçıydı. Sıklıkla bir çalışma üzerinde aylarca kafa patlatan ve çalışan Magritte; eserlerinin çoğunda marjinal objelerden çok günlük hayatın içinden objeleri alışılageldikleri anlamsal derinliğinin dışına çıkarmaya çalışmış ve bunu da başarmıştır. Özellikle “La trahison des Images” isimli tablosu, Magritte’in bir objeyi anlamının dışına çıkarmak yönündeki girişimlerinin çok başarılı bir kanıtıdır, ayrıca daha önce edebiyattaki etkilerinden bahsettiğimiz post-modern akımın resimdeki en ustaca örneklerinden de birini teşkil etmektedir.

Magritte’in 1929 yılında çizdiği bu tabloda seyirciyi ilk karşılayan; kahverengi bir arka planın üzerine son derece gerçekçi bir şekilde çizilmiş pipodur, ancak tablonun alt kısmında ise Magritte’in el yazısıyla şunlar yazar: “Ceci n’est pas une pipe”(bu bir pipo değildir.) Magritte bu noktada karşısındaki sanat tüketicisine şunu söylemektedir; şu anda baktığınız şey bir “pipodan” ziyade bir “pipo resmidir”. Burada yaratmış olduğu anlamsal derinlikle inanılmaz dehasını gösteren Magritte, objeler ve kelime çağrışımları üzerinden kurguladığı düzlemde yarattığı paradoksla o dönemde adından çokça bahsettirmiştir ve hala da bahsettirmektedir.

Sanat dünyası için çok önemli bir isim olan Magritte; hayatı boyunca iç dünyasını tablolara aktarmış ve bunu yaparken de en doğru formu yakalamak için çabalamaya devam etmiştir. Derinlikli hayal gücü ve usta fırçası aracılığıyla insanlığa armağan ettiği harika çalışmalar olan Magritte birçok sanatçının ilham kaynağı olarak modern dönem sanat dünyası için adeta bir deniz feneri görevi görmektedir.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rene Magritte Kimdir? için yorumda bulun

    Rene Magritte Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rene Magritte Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.