Radyo Tiyatrosu Nedir? Radyo Tiyatrosu Önerileri

Bu yazımızda günümüzde çok insan tarafından bilinmeyen bir tiyatro türü olan radyo tiyatrosu nedir ve radyo tiyatro örneklerini sizlerle paylaşacağız.

Radyo Tiyatrosu Nedir? Radyo tiyatrosu isminden de anlaşılabileceği gibi her hangi bir görsel unsur bulunmayan sadece ve sadece sesin kullanıldığı tiyatronun canlı ortamı dışında arkadan gelen ses efektleriyle ile dinleyicisine tiyatro izliyormuş hissini yaratan bir ses performansıdır.

Radyo Tiyatrosunun Tarihi

Dünyada radyo tiyatrosunun tarihi 1880’lere kadar dayanıyor. 1920’ler itibari ile ise Avrupa’da bir çok radyo kanalında kısa skeçler ve tek perdelik yayınlar yayınlanıyordu. 1930 ile 1960 arasında ise radyo tiyatrosu oldukça popüler bir konuma yükselmiştir. Radyo tiyatrosunun Türkiye’de ise ilk olarak 1950’li yıllarda İstanbul Radyosunda yayınlanmaya başlamıştır. TRT’de ise geçtiğimiz senelere kadar radyo tiyatro yayını devam ediyordu.

Radyo Tiyatrosu Örnekleri

1- Deniz Altında 180 Gün

Karadeniz’de bilimsel bir araştırma yapan denizaltına gök taşı çarpmasının ardından denizaltı mürettebatının verdiği çalışmaları konu alan Denizaltında 180 Gün radyo tiyatrosunu dinlemenizi kesinlikle öneriyoruz.

2- Gece Treni

Gece Treni radyo tiyatrosunda ise tren yolculuğu sırasında trene kaça binen bir kişinin ardından trende bulunanların vermeye çalıştığı zor kararı konu alıyor. Gece Treni radyo tiyatrosu da önerdiğimiz oyunlar arasında yer alıyor.

3- İki Arkadaş

Aynı gün hapishaneden çıkan iki arkadaş olan Ali’nin de Orhan’ın da tek amacı helal süt emmiş bir kız ile evlenmektir. İki Arkadaş radyo tiyatrosu da izlemenizi önerdiğimiz oyunlar arasında yer alıyor.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Radyo Tiyatrosu Nedir? Radyo Tiyatrosu Önerileri için yorumda bulun

    Radyo Tiyatrosu Nedir? Radyo Tiyatrosu Önerileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Radyo Tiyatrosu Nedir? Radyo Tiyatrosu Önerileri için ilk yorumu yapabilirsin.