Post-Modern Edebiyat Nedir?

Post-modern Edebiyat Akımı; üstkurmaca, metinler arasılık, bilinç akışı tekniği gibi özellikler üzerinden karakterize edilen deneysel bir edebiyat akımıdır.

Post-modern Edebiyat Akımı; 1900’lerin ortalarında Amerika’da başlayan ve “üstkurmaca”, “metinler arasılık”, “bilinç akışı tekniği” gibi özellikler üzerinden karakterize edilen deneysel bir akımdır.Genellikle tarihi ve politik olaylar üzerinden örneklerini gördüğümüz akımın başlangıcı ise kimileri için John Hawkes’ın “The Cannibal’i”(1949),kimileri içinse Jacques Derrida’nın “Structure, Sign and Play” (1966) isimli konferansı.

Alışılageldik kuramlara ve revaçtaki akımlara karşı bir nevi isyan olarak ortaya çıkan akımın hemen her sanat dalında en dikkat çekici noktası ise son derece istisnai olan ifade biçimi. Edebiyat özelinde konuşacak olursak; birçok post-modern edebiyat eserinde yazma işleminin tamamının bir “oyunlaştırma ve sanatlaştırma” süreci olduğunu söylemek mümkün. Bu noktada örnek vermek gerekirse Oğuz Atay’ın “Oyunlarla Yaşayanlar”(1975)isimli tiyatro oyunu ele alınabilir.

Emekli tarih öğretmeni Coşkun Ermiş’in tiyatro mecrasına girme çabaları anlatıldığı trajikomik eserde, gerek karakterlerin isim seçimleri üzerinden tercih edilen nüktedan dil, gerek farklı eserlerle alakalı üstü kapalı cümleler, gerekse karakter diyalogları üzerinden bulandırılan gerçeklik hissi aslında post-modern edebiyat hakkındaki 10 sayfalık bir akademik incelemenin öğretebileceği her şeyi okura göstermekte. Ayrıca yazarın bir diğer romanı “Tutunamayanlar’ı” ele alacak olursak, kimi zaman sayfalarca noktalama işareti kullanılmadan “bilinç akışı” tekniğiyle yazılmış pasajlara rastlamak da mümkün. Bu metot aracılığıyla okurun karakterin zihnine girişi ve bu vesileyle yakalanan ileri gerçekçilik hissi ise benim için bu akımın en paha biçilemez artısı.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Post-Modern Edebiyat Nedir? için yorumda bulun

    Post-Modern Edebiyat Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Post-Modern Edebiyat Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.