Polonya’nın Mozart’ı: Frédéric Chopin Kimdir?

Polonya'nın Mozart'ı adı ile anılan müzik tarihinin gelmiş geçmiş en iyi piyano müziği bestecisi olarak kabul edilen Franciszek Chopin'in hayatını sizinle paylaşıyoruz.

Tam adı Frédéric Chopin olan dünyaca ünlü piyanist ve besteci, Polonya’nın Varşova şehrine bağlı olan “Zelazow-Wola” köyünde doğmuştur. Romantik Dönem’in en önemli isimlerinden biri olan Chopin’in annesi kendisi gibi piyano çalmaktayken babası ise keman ve flüt çalmaktaydı. Çocukluğunun ilk anlarından itibaren annesinden piyano dersleri alan Chopin’in kariyerine yön veren asıl hocası ise “Wojciech Zywny” idi. Daha 8 yaşındayken ailesinin yakın çevresindeki birçok müzik ekolü tarafından yeteneğinden bahsettiren Chopin; daha o zamanlardan Varşova’yı sallayan dev konserler vermeye başlamıştı ve olacağı dehanın sinyallerini de vermekteydi. Müziği zamanının ötesinde görülüyordu. Yaşamı ve ailesi “Mozart’ı” andırdığı için Polonya’nın Küçük Mozart’ı da deniliyordu. Yine 8 yaşındayken yazdığı polonezi hocasına çaldığında, hocası annesine Frédéric’e daha fazla öğretecek bir şeyi olmadığını söyleyerek onu Varşova Konservatuvarı’nın müdürü “Joseph Elsner” ile çalışmaya yönlendirmişti. Daha sadece 11 yaşındayken “Çar I. Alexander’ın” huzurunda çalan Chopin 19 yaşına geldiğinde ailesi tarafından Viyana’ya yollandı. Orada eğitimine devam ederken verdiği konserlerle Chopin;  adını bütün Avrupa’ya yaymaya başlamıştı. Chopin’in parçaları yüksek derecede teknik olmasına rağmen fazlasıyla duygusal ve şiirsel akışıyla dinleyicilerin dikkatini çekiyordu. Bir kaç yıl içerisinde neredeyse bütün Avrupa’da konserler vermişti.

Frédéric Chopin’in Hayatının Son Dönemleri

32 yaşında Paris’e yerleşti ve dönemin diğer genç bestecileri olan “Lizst”, “Bellini”, “Mendelssohn” gibi isimlerle arkadaşlık kurdu. Bu esnada; yazılarında “George Sand” takma adını kullanan ve dönemindeki kadınların aksine pantolon giyen, aynı zamanda Fransa’nın ilk kadın yazarı olarak bilinen “Aurore Dupin” ile tanıştı. Frédéric Chopin; hayatının aşkı Dupin ile beraber 1839 senesinin kışını Majorka’da geçirirken çocukluğundan beri zayıf olan bağışıklığı onu en savunmasız anında yakaladı ve Chopin’e tüberküloz tanısı koyuldu.

Hastalığı kış aylarının soğuğuyla beraber ağırlaşırken Chopin ile Dupin Paris’e geri döndü ve 7 sene boyunca Dupin’in güneydeki evinde yaşadılar. Bu süreçte Frédéric Chopin; “B Minor Sonata”, “op.55 Nocturne’leri” ve “op.56 Mazurka’ları” gibi pek çok şaheserini besteledi. Son yıllarında hastalığı ve Dupin’le ilişkisi gittikçe kötüleşti ve 1849 senesinde Paris’te tüberküloza yenik düştü. Usta bestekârın cesedi “Pére Lachaise Mezarlığı’na” gömüldü, ancak ablasına yazdığı bir mektupta; kalbinin Varşova’da attığını öldükten sonra da başka bir yerde huzur bulamayacağına ifade ettiğinden kalbi Varşova’da bulunmaktadır.

Frédéric Chopin’in Eser Sayısı

Frédéric Chopin kısa süren hayatında sadece piyano için 61 mazurka, 26 prelude, 27 etüd, 16 polonez, 21 nocturne, 20 vals, 3 sonata 4 balad, 4 scherzo, 4 impromptu ve birçok bağımsız parça besteledi. Bütün dünyada müziği “şiir gibi, müziğe dökülmüş kelimeler” olarak nitelendiriliyordu. Romantik Dönem’in en özgün piyanistlerinden biri olan Chopin’in tarzı diğer bestekarlardan sadece duyarak ayırt edilecek kadar farklıydı, bu yüzden de parçalarındaki harmoni ve form, çalışındaki stil ve daha birçok öne çıkan yönüyle zamanının çok ilerisinde ve yenilikçi bir müzisyen olarak görülüyordu. Özellikle “Nocturne’ları” “cantabile” (İtalyanca “şarkı söyler gibi” çalmak anlamına gelen müzik terimi) stilinin mükemmel bir örneğiyken, “balad” ve “scherzo’ları” ise oldukça dramatik ve tutkulu tınılara sahiptir.


Etiketler: , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Polonya’nın Mozart’ı: Frédéric Chopin Kimdir? için yorumda bulun

    Polonya’nın Mozart’ı: Frédéric Chopin Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Polonya’nın Mozart’ı: Frédéric Chopin Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.