Petrol Fiyatları Neden 0 Doların Altına İndi?

Bu yazımızda koronavirüs salgını sebebi ile fiyatları eksilere inen petrolün neden fiyatının düştüğünü açıkladık.

Bu yazımızda koronavirüs pandemisi sebebi ile yaşanan ve dünya tarihinde daha önce yaşanmamış bir olay olan petrol fiyatının %300den fazla değer kaybederek 0 doların altına inmesinin sebeplerini açıklayacağız.

Petrol Fiyatları 0 Doların Altına Neden İndi?

Petrol, diğer maden türlerinden farklı olarak istediğiniz zaman üretimini durdurabileceğini bir maden değil. Petrol kuyuları yapısı gereği içerisinden sıvı geçmediği durumlarda çöküyor. Dolayısıyla kuyu kapanıyor ve tekrardan açmak için ekstra maliyet harcanması gerekiyor. Üretimin minimum seviyede de olsa devam etmesi gerekiyor. Üreticiler petrol satışı için ise 1 aylık “cfd” şeklinde sözleşmeler yapar. Rafineriler de bu sözleşmeleri alarak petrolü alacağına dair söz vermiş olur.

Günümüzde yaşanan durumda ise koronavirüs sebebi ile gerek uçak piyasasının durması gerekse diğer sebeplerden ötürü rafine edilmiş petrol tüketimi inanılmaz düşük seviyelerde. Rafineriler üretim yapmadığı için şu ana kadar almak için söz verdikleri petrolleri depoladılar. Fakat şu anda depolayacak yerleri bile olmadığı için daha fazla petrol alamayan rafineriler ellerinde bulunan sözleşmeleri karşılığında bir şey almadan hatta para vererek elinden çıkarmaya çalışıyor. Bir süre sonra petrol kuyularının hepsi kapanmak zorunda kalacağı için petrol fiyatlarının ilerleyen dönemlerde tekrar eski seviyelerine belki daha yüksek seviyelere dönmesi oldukça muhtemel.

 


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Petrol Fiyatları Neden 0 Doların Altına İndi? için yorumda bulun

    Petrol Fiyatları Neden 0 Doların Altına İndi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Petrol Fiyatları Neden 0 Doların Altına İndi? için ilk yorumu yapabilirsin.