Perspektif Çizim Nedir?

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız ile resim çizerken kullanılan perspektif tekniğinin yöntemlerini ve örneklerini göstereceğiz.

Bu yazımızda resim sanatında kullanılan perspektif nedir, nasıl kullanılır çeşitleri nelerdir bunları anlatacağız. Perspektif çizilen resme iki boyutlu ortamda üç boyutlu görüntü verilmesinin ismidir. Bir diğer ismi ise derinlik yanılsamasıdır.
Perspektif teknikleri 2’ye ayrılmaktadır.

  • Çizgi perspektifi
  • Renk perspektifi

Çizgi Perspektifi Nedir?

Çizgi perspektifinde mekan ve içinde bulunan nesneler aynı görüş noktasından bakılarak çizilir. Bu bakış açısına göre çizilen nesneler bakış noktasından uzaklaştıkça daha küçük görünür. Ufuk çizgisinden yola çıkılarak yapılan çizgi perspektifinin ilk olarak kullanımı 15.yy’ da Floransalı Mimar Fillippo Brunneleschi  tarafından gerçekleştirilmiştir. Brunneleschi’nin tarafından bulunan perspektif Massacio tarafından aynı yüzyılda yapılan fresklere uygulanmıştır. Çizgisel perspektif göze doğru gelse de kusursuz bir teknik değildir.

Çizgi Perspektifinde kaçış doğruları;

  •  Tek kaçışlı
  •  İki kaçışlı
  •  Üç kaçışlı

Tek Kaçışlı Perspektif

Düz bir yüzeye tam karşıdan bakılan bir görüntü çiziminde kullanılan tekniktir tek kaçışlı perspektif. İki paralel çizginin ufukta tek bir noktada birleştirilmesi ile kullanılır. Odanın sonu, koridor, cadde gibi örnekler tek kaçışlı perspektife örnektir.

İki Kaçışlı Perspektif

İki kaçışlı perspektifte cisim düzlem üzerinde açılı durur. Çizgiler ufuk çizgisinde iki noktada birleşir.

Üç Kaçışlı Perspektif

Üç kaçışlı Perspektif bir gökdelenden aşağı bakma, bir zeminden (arabadan yukarı bakma) gibi abartılı bir konumdan obje görüldüğünde kullanılan tekniktir.

Renk Perspektifi Nedir?

Renk perspektifi, renk ve görsel efektli psikolojik bir teknik kullanarak mekansal resmetme yöntemidir. Renkler sıcak ve soğuk renklere ayrılarak perspektif bir görüntü elde edilebilir.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Perspektif Çizim Nedir? için yorumda bulun

    Perspektif Çizim Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Perspektif Çizim Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.