Pablo Picasso Kimdir?

Bu yazımızda İspanyol ressam ve heykeltıraş olan Pablo Picasso'nun hayatını sizlerle paylaşacağız.

Tam adı ile Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso; 25 Ekim 1881 doğumlu İspanyol ressam ve heykeltıraştır. 20. Yüzyılın en önde gelen sanat isimlerinden biri olan Picasso, Fransız ressam “Georges Braque” ile beraber Kübizm Akımı’nın (arka planında derinlik olmadığından 2 boyutlu izlenim uyandıran ve çoğunlukla düzgün ve düzgün olmayan şekillerin kullanıldığı soyut akım) öncülerindendir.

Pablo Picasso’nun Hayatı

Picasso’nun babası da kendisi gibi bir ressam ve resim öğretmeniydi. İlk eğitimini babasından alan Picasso küçük yaşta ilk eserlerini vermeye başladı. Resime olan yeteneği ilk bakışta göze çarpan Picasso 1895 yılında Güzel Sanatlar Akademisi’ne başladı ve daha sonra ilk eserlerini bir İspanyol dergisi olan “Juventut’ta” yayınlamaya başladı. 1907 ve 1914 yılları arasında “kübist” olarak sınıflandırılan eserler verdi. 1920’lerin başlarında klasik tarzda eserler vermeye tekrar başlayan Picasso’nun bu dönemdeki en dikkat çekici eserleri arasında; “Nu assis s’essuyant le pied”(1921) ve “les Flûtes de Pan”(1923) gösterilebilir. Ne kadar kübizmin en saygın ve öne çıkan temsilcilerinden biri olsa da; Picasso’yu tek bir akım veya tarza mâl etmek mümkün değildir. Hayatı boyunca farklı tarzlar deneyen ve ifadesini güçlendirecek en doğru formu bulabilmek için arayışını sürdüren Picasso’nun “Resim sanatında arayışta bulunmak bir anlam ifade etmez, önemli olan kısım bulmaktır.”sözleri olaya bakışını açıklar nitelikte. Guiness Rekorlar Kitabı’nda da yer alan Picasso; gelmiş geçmiş en üretken sanatçı olarak tanınmakta. En tanınmış eserlerin başında ise Paris’te 1907 yılında çizdiği genelevde çalışan 5 kadının resmedildiği “Les Demoiselles d’Avignon” ve yine Paris’te 1937 yılında çizdiği İspanya İç Savaşı’nda bombalanan “Guernica’nın” tasviri olan “Guernica” tablosu geliyor.

Bir insanlık vahşeti: Guernica

Günümüzde Madrid’teki “Museo Reina Sofia’da” sergilenen 349.3×776.6 cm boyutlarındaki dev tablo kübizm akımı için mihenktaşı niteliğinde. İspanya’nın kuzeylerindeki bir Bask şehri olan Guernica; İspanyol İç Savaşı’nın milliyetçi kutup diktatörü General Franco’nun talepleriyle Alman ve İtalyan hükümetleri tarafından 1937 bombalandı. Saldır esnasında şehirde 60.000 civarı sivil yaralandı/öldürüldü. O esnada Paris’te olan Picasso olayı gazetelerden gördü ve kendine has üslubuyla resmetmeye başladı. Çok detaylı ve metaforik bir eser olan Guernica; Picasso’nun gazetede gördüğü fotoğraflar gibi “siyah-beyaz”  resmedildi. Picasso’nun tablo hakkında verdiği bir demece göre tablonun ortalarında gördüğümüz at figürü “insanlığı” ve boğa figürü de “vahşeti” temsil etmekte. Ayrıca resmin birçok noktasında kübist anlatı tarzıyla resmedilmiş olan küçük çocuklari ağlayan kadınlar, yaralı insanlar mevcut. Ancak tavana parlak bir lamba koyarak resimde görülen tek şeyin vahşet ve acı olmadığını ifade etmek isteyen Picasso olayların boyutuna nazaran küçük de olsa bir umut olduğunu ifade ediyor. Resmin tam boyutlu bir dokuma imitasyonu ise Birleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinde Güvenlik Konseyi odasının duvarında asılı. İşin trajikomik kısmı ise bütün dünya da savaş karşıtlığının ve hümanizmin sembolü haline gelmiş bu tablonun “Les Demoiselles d’Avignon” tarafından yapılan Bm’deki replikası önünde; 2003 yılında Irak’a ve orada yaşayan yüz binlerce insana “demokrasi” götürülmesinin kararı alındı.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Pablo Picasso Kimdir? için yorumda bulun

    Pablo Picasso Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Pablo Picasso Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.