Osmanlı’da Moda Nasıl Takip Edilirdi?

Bu yazımızda Osmanlı İmparatorluğu'nda kadınlar modayı nasıl takip ederdi? Osmanlı dönemindeki modaya dair merak ettiklerini bu yazıda açıklayacağız.

Moda her çağda önemli bir unsurdu. Araştırmalar modanın insanın giyinme ihtiyacının başladığı dönemden bu yana var olan bir kavram olduğunu ortaya koymaktadır. Yunan ve Mısır giysileri arasındaki farklar modanın o dönemlerde de var olduğunun en önemli örneğidir.

Osmanlı’da Moda

Modayı kadınların Osmanlı’da takip etmesini sağlayan ilk yerler ise Osmanlı’nın başkenti henüz bursa iken devletin aldığı karar ile ismi karılar pazarı olan pazarlardır. Bu pazarların kurulmasının asıl sebebi Türkleştirme politikası olsa da karılar pazarı Osmanlı’da modanın takip edilme adresi olmuştur. Osmanlı’nın uzun yıllar boyunca modanın en önemli merkezi ise Kocamustafapaşa’da kurulan Avrat Pazarı olmuştur. Erkeklerin girmesinin yasak olduğu bu pazarda yiyecekten içeceğe, el örgüsünden kıyafetlere her türlü yenilik gösterilmekteydi. Avrupa hatta dünyanın bir çok toprağından yenilik de bu pazarda Osmanlı kadınlarına tanıtılmıştır.

Hürrem Sultan Modayı Nasıl Takip Ederdi?

Hürrem Sultan döneminde Hürrem Sultan tarafından yapılan vakfiyede de haftada bir kez modanın konuşulduğu hatun toplantıları gerçekleştirilmiştir. Avrupalı tüccar kadınların ilk kez haremdeki kadınların gördüğü yeniliklerin satımını burada yaptığı da bilinmektedir.

19. Yüzyıl Osmanlısında Moda

1800’lerden sonra ise Osmanlı’da modanın takibi daha kolay ve modernize olmuştur. Filip Efendi’nin 1867’de yayınladığı Terakkî Gazetesi’nin içerisinde kadınlara özel sayfalar bulunmuştur. Bu hareketle birlikte kadınlar için bir çok yayın çıkarılmış bu yayınlarda yeni dikiş nakış desenlerinden Avrupa’da çıkan yeni moda akımlarına kadar birçok bilgi verilmektedir.

Bu yayınlar arasında en uzun süreli olanı ise Hanımlara Mahsus Gazete ismi ile yayınlanan kadın dergisidir. Derginin sahibi olan Mehmet Tahir Efendi, dergi gelirinin %5 ile gelinlik çağına gelen kızlara çeyiz parası olarak yardım yapacağını açıklamıştır. 1895’ten 1908’e kadar kesintisiz bir şekilde yayın yapan Hanımlara Mahsus Gazete 624. sayısı ile yayın hayatını bitirmiştir.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Osmanlı’da Moda Nasıl Takip Edilirdi? için yorumda bulun

    Osmanlı’da Moda Nasıl Takip Edilirdi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Osmanlı’da Moda Nasıl Takip Edilirdi? için ilk yorumu yapabilirsin.