Ölü Piksel Nedir?

Teknoloji ile hayatımıza giren ve kullanmaya başladığımız ölü piksel terimi ile ilgili sürekli sorulan "ölü piksel nedir?" sorusunu bu yazımızda cevaplıyoruz.

21. Yüzyıl insanların hayatları ile teknolojiyi birleştirdiği ve günün her alanında kullanmaya başladığı zaman dilimi oldu. Teknolojinin hayatımıza girmesi ile birlikte teknolojik bir çok terimi de günlük yaşantımızda kullanmaya başladık. Bu kelimelerden birisi de son yıllarda gelişen ekran teknolojileri ile birlikte kelime dağarcığımıza giren “ölü piksel” terimi.

Ölü Piksel Nedir?

Ölü piksel, teknolojik aletlerin ekranları üzerinde bulunan pikselin artık işlevini yitirmiş ve görüntü veremeyenine verilen isimdir. Ölü piksel sorunu genellikle televizyon, bilgisayar ekranları ve mobil cihazlarda görülür. Ölü pikseller kullanılan teknolojik alette bir kaç pikselden oluşuyorsa kullanıcı için genellikle çok büyük problem teşkil etmez ve göz ardı edilir. Fakat geniş bir alanda ölü piksel bulunan ölü pikseller teknolojik aletin kullanımı konusunda kullanıcıya fazlası ile problem çıkarabilir.

Ölü Piksel Nasıl Tespit Edilir?

Ölü piksel tespit etmenin en kolay yolu, ölü piksel olduğu düşünülen ekranı komple beyaz bir görüntü ile kaplamaktır. Ölü pikseller beyaz ışık veremeyeceği için kolaylıkla tespit edilebilir. Bilgisayarınızda açabileceğiniz word, photoshop tarzı bir program ile ekranı beyazla kaplayarak ölü piksel varsa ölü pikselleri tespit edebilirsiniz.

Ölü Piksel Neden Oluşur?

LCD veya benzeri ekran bulunduran teknolojik aletlerde ölü piksel oluşmasının temel sebebi, ekran içerisinde yer alan bir bileşenin çalışamaz durumuna gelmesidir. Ölü piksellerin oluşması için en temel neden bu olarak kabul edilse de donanımlar vasıtası ile de teknolojik aletlerin ekranları üzerinde ölü pikseller oluşabilir. Satın aldığınız bir teknolojik ürünün ölü piksel yüzünden değişimi içinde üründe en az 3 tane ölü piksel olması beklenir. Çünkü az sayıda ölü piksel teknolojik aletin kullanım kalitesini etkilememektedir.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ölü Piksel Nedir? için yorumda bulun

    Ölü Piksel Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ölü Piksel Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.