Noktalama İşaretlerinin Tarihi

Yazının bulunmasının ardından yazının okunmasını ve anlanmasını kolaylaştırmak için bulunan noktalama işaretlerinin tarihini bu yazımızda sizlere anlatacağız.

Yazı, insanlık için en büyük icat olabilir. Yazı olmasaydı insanlığın geçmişi ile bağının kalmayacağı gibi, teknolojik gelişmelerde inanılmaz bir şekilde daha yavaş olacaktı. Peki yazılan yazıların düzenli olmasını ve kolay anlaşılabilir olmasını ne sağlar? Noktalama işaretleri. Bu yazımızda noktalama işaretlerinin tarihini sizlere anlatacağız.

Noktalama İşaretlerinin Tarihi

Noktalama işaretleri ilk olarak Antik Yunan döneminde kullanılmıştır. Tiyatro eserlerinde duraklamaları belirtmek için kullanılan noktalama işaretleri ise tire, çift tire ve üçlü tiredir.

Sonrasında Aristophanes bunu üst nokta(·), orta nokta (·) ve alt nokta(.) olarak ayırmıştır. Günümüz karşılıkları ise sırası ile nokta, noktalı virgül ve virgüldür. Eğik çizgi ise ilk olarak virgülün evrilmesi ile kullanılmaya başlanmıştır şekil olarak günümüz şekline ise Latin alfabesi ile ulaşmıştır. İngilizceye geçişi ise 16. yüzyıl civarında gerçekleşmiştir.

Soru işareti ise Batı dünyasında ilk olarak 8. yüzyıl başlarında kullanılmıştır. İlk hali sağdan sola doğru şimşek işareti şeklindeymiş. Sonrasında ünleme benzer bir hale bürünmüş ve ardından bildiğimiz şekline evrilmiş. Ünlem ise İngilizceye ilk olarak 15. yüzyılda girmiş ama reklam endüstrisinin yükselişine kadar fazla kullanılmamış.

Tırnak işareti ilk olarak çift tırnak şeklinde çıkmış. İlk kullanım alanı ise 15. yüzyılda önemli yerleri vurgulamakmış. Alıntı için kullanılmaya 17. yüzyılda başlanmış. Kesme işareti ise ilk olarak 1496 senesinde bir Fransızca eserde görülmüş ve İngilizceye geçmiş.

Matematik işaretlerinden artı ve eksi ise ilk olarak antik mısırda kullanılmış. Günümüz haline gelmeden önce mısırda sağa ve sola giden bir çift bacak, 15. yüzyılda + için p(plus), – için m(minus) kullanılmış. Günümüz hali olan + ve – ise ilk olarak 1494’de kullanılmış ve ardından yaygınlaşmış. Eşittir işareti 1557’de ortaya İngiltere’de ortaya çıkmış. Çarpım işareti (x) 1618 yılında İngiltere’de, bölme işareti ise 1659’da İsviçre’de ortaya çıkmıştır.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. noktalama işaretlerinin tarihi Noktalama İşaretlerinin Tarihi için yorumda bulun

    Noktalama İşaretlerinin Tarihi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Noktalama İşaretlerinin Tarihi için ilk yorumu yapabilirsin.