Muallim Naci Kimdir?

Bu yazımızda Türk edebiyatının önde gelen şairlerinden Muallim Naci'nin hayatını ve yaşadıklarını sizinle paylaşacağız.

Tanzimat Dönemi şairi olan Muallim Naci 1850 yılında İstanbul Fatih’te doğmuş ve asıl adı ise Ömer ‘dir. Muallim Naci’nin annesinin adı Fatma Zehra, babasının adı ise Ali Bey’dir. Babasının vefatının ardından Varna’ya giden Ömer Naci, medrese de aldığı eğitiminden sonra Varna’da bir süre öğretmenlik yapmıştır. Medrese eğitimi sırasında Arapça ve Farsçayı iyi derecede öğrenen Ömer’e okuduğu bir eserden dolayı Naci ismi verilmiştir.

Muallim Naci Kimdir?

Varna’da iken Tuna gazetesinde şiir ve yazılarını yayınlayan şair Sait Paşa’nın yanında çalışmış ve Anadolu’da da bulunmuştur. Memurluk ve öğretmenlik yaptığı dönemi istifa ederek arkasında bırakan Ömer Naci, kayınpederi Ahmet Mithat Efendi’nin yanına, Tercüman-ı Hakikat gazetesinin edebiyat editörlüğü yapmaya gitmiştir. Divan şiiri tarzında yazmayı sürdürünce ve divan şiirini sevenleri etrafına toplayınca eski tarzı savunduğu iftirasıyla karşılaştı ve gazeteden ayrılarak Galatasaray Lisesi ve Mekteb-i Hukuk’ta edebiyat öğretmenliği yapmaya başladı. Recaizade Mahmut Ekrem ile “abes-muktebes” kelimelerinin kafiye olup olmayacağına dair bir tartışması yapmış ve kafiyenin de kulak için değil göz için olduğunu savunmuştur.

Recaizade Mahmut Ekrem’in Zemzeme isimli şiir kitabına yazdığı ön sözlerin üzerine, Muallim Naci de Demdeme isimli eserini yazmıştır. Gazi Ertuğrul Bey isimli manzum destanının üzerine Osmanlı tarihi yazmakla görevlendirilmiştir. Aruzu çok iyi bir şekilde kullanabilen şair, şiirlerini de sade bir dil ile kaleme almıştır. Divan şiirinin temsilcisi olarak görünse de Batı edebiyatına ait şiir türlerinde de oldukça başarılı eserler yazmıştır. Halk edebiyatı nazım şekillerinde şiirler yazmış ve hece ölçüsünü de kullanmıştır. Gurbet, hasret, bedbinlik, tabiat gibi konuları işlemiştir. Muallim Naci 1893 yılında vefat etmiştir.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Muallim Naci Kimdir? için yorumda bulun

    Muallim Naci Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Muallim Naci Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.