Maymunkeş Abdülkerim Efendi Kimdir?

Bu yazımızda Osmanlı Devleti'nin III. Murad döneminde yaşamış Maymunkeş Abdülkerim efendi kimdir onu anlatıyoruz.

Osmanlı Devleti’nin en güçlü dönemlerinden olan III. Murad döneminde, İstanbul’da birçok maymun asılarak idam edilmiştir. Bu yazımızda maymunların idamı sonrasında kendisine Maymunkeş Abdülkerim Efendi’yi anlatacağız.

Maymunkeş Abdülkerim Efendi Kimdir?

Osmanlı Devleti’nin Yavuz Sultan Selim zamanında başlayan Kuzey Afrika fetihleri ile beraber İstanbul’da daha önceleri bulunmayan maymunlar çok fazla sayılara çıkıyor. Osmanlı’da maymunlar gemilerde gözcü olarak kullanıyor çünkü maymunlar direklere hızlıca çıkabiliyor eğer kara ve ya gemi görürlerse aşağıya haber veriyor.

İstanbul’da da çok fazla sayıda maymun dükkanı açılıyor bu dönemde. Çoğunluğu Azapkapı ve Galata’da açılan bu dükkanlar ile beraber İstanbullularda evlerinde maymun beslemeye başlıyorlar. III. Murad’ın din adamı olan Molla Abdülkerim Efendi bir cuma günü Fatih Camii’de vaaz veriyor. Verdiği vaazda Molla ‘kadınların bu maymunları fena işlerde kullandığını’ diyor. Cumanın ardından kızgın kalabalıkla beraber Azapkapı ve Galata’daki maymun satıcılarını basıyorlar.

Tarihçiler o günü İstanbul’da dalında maymun asılmayan tek bir ağaç kalmadı diye anlatıyor. Molla, yakalanan maymunları kendi eliyle asıyor, büyük maymunlar için idam sehpaları hazırlıyor. Yapılan maymun katliamına tanık olan halk mollaya “maymunkeş” lakabını layık görüyor. Böylelikle Molla Abdülkerim efendi, Maymunkeş Abdülkerim efendi oluyor.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Maymunkeş Abdülkerim Efendi Kimdir? için yorumda bulun

    Maymunkeş Abdülkerim Efendi Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Maymunkeş Abdülkerim Efendi Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.