Masa Tenisinin Tarihi

Masa tenisi ya da ping pong, ilk olarak 1880'li yıllarda oynanmaya başlamış olan bu eğlenceli oyun masa tenisinin tarihinden ve hakkında az bilinen ilginç bilgilerden bahsedeceğiz.

2 veya 4 kişi ile oynanabilen masa tenisi oyunu, tarih olarak oldukça genç bir oyundur. Milyonların izlediği ve oynadığı basketboldan daha yeni bir oyun olan ilk olarak 1880’li yıllarda Hindistan ve Güney Afrika’da görev yapan İngiliz askerleri tarafından oynanmıştır.

Masa Tenisinin Tarihi

Oyunun ilk halinde puro kutu kapakları raket olarak, şarap şişesinin mantarları top olarak kullanılıyormuş. Oyunda file olarak ise kitapları kullanmış İngiliz askerler.1890’larda İngiltere’de ‘whiff whaff’ ve ‘gossima’ gibi isimlerle anılan masa tenisinin ekipmanları da bu dönemde kutulu bir şekilde satılmaya başlandı. 1900’lerde ise işi boş selüloit topların gelmesi ve salon tenisinde kullanılması ile masa tenisi günümüze yaklaşmış oldu. Oyunun ismi olan ping pong ismi ise bu selüloit topun masaya ve rakete çarptığı zamanı temsilen kullanılmaya başlandı.

Tarihler 1920’leri gösterdiğinde ise tahta rakete yapıştırılan pütürlü lastikler ile birlikte topa falso verilmeye başlandı. 1920’de İngiltere’de Ping Pong Federasyonu kurulsa da ekipman fiyatlarının çok yükselmesi sonucu 3 sene içerisinde kapatıldı. Yaşananların ardından üreticiler oyunun ismi olarak masa tenisi adını kullanmaya başladı. İngiltere’de ilk olmak üzere Avrupa’nın bir çok yerinde federasyonlar kuruldu. International Table Tennis Federation kuruldu ve 1927’de Londra’da ilk dünya şampiyonası gerçekleştirildi.

Asyalı Oyuncuları Çıkışı

İkinci Dünya Savaşı’nın sonuna kadar Macar oyuncular başta olmak üzere Avrupalı oyuncular masa tenisinde egemen olmaya devam etti. 1953 yılında Japon Horoi Satoh ilk defa süngerli bir lastik kullanmaya başladı. Bu süngerli lastik oyunun hızlanmasını sağladı. ‘Penholder tutuşunu’ geliştiren Asyalı oyuncular masa tenisinin egemenliğini almaya başladı. Masa tenisi, 1988 yılından itibaren tek erkek, tek kadın ve çift müsabakalarda olimpik bir spor olarak kabul ediliyor.

Masa Tenisi Kuralları

Masa tenisi maçlarının yapıldığı masa yerden 76 cm yukarıda, genişlik olarak 152 cm ve uzunluk olarak ise 274 cm uzunluğundadır. Ağın yüksekliği ise 16 cm’dir. Oyunun oynandığı selüloz topun çevresi 11.43-12.06 cm’dir. Oynan topun sadece beyaz renk olması gerekmektedir. Oyun hakkında az bilinen bir kural ise oyuncuların tek renkli giyinmesi gerektiğidir. Tek renk giyinilmediği durumlarda topun takibi zorlaşmaktadır. Raket ile ilgili ise bir kısıtlama bulunmamaktadır.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Masa Tenisinin Tarihi için yorumda bulun

    Masa Tenisinin Tarihi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Masa Tenisinin Tarihi için ilk yorumu yapabilirsin.