Mafya Nedir? Mafya Ne Değildir?

Geçmişten günümüze kadar toplumların içerisinde bulunan mafya nedir, ne değildir bunu yazımızda detaylı bir şekilde sizlere açıklayacağız.

Mafyanın ne olduğunu anlayabilmek için öncelikle mafyanın ne olmadığını anlamamız gerekir. Çünkü yaşanan anlam kargaşası mafyanın ne olduğundan ziyade mafyanın ne olmadığı ile ilgilidir. Bu yüzden öncelikle mafya ne değildir;

Mafya Nedir?

Mafya bir tür organize suç örgütü olsa da organize suç örgütünün tam karşılığı değildir. Organize suç örgütlerinin Birleşmiş Milletlere göre şu unsurları içermesi gerekmektedir;

  • Doğrudan veya dolaylı mali veya diğer maddi bir çıkar elde etme amacı bulundurmak
  • Bir süredir var olmak
  • Bir veya daha fazla ağır suç ya da yasadığı eylemi gerçekleştirme amacına sahip olmak
  • Üç kişi veya daha kalabalık bir grup olmak
  • Hiyerarşinin olması

Yukarda sıraladığımız organize suç örgütü olmanın kurallarını taşıyan her grup mafya olarak anılmıyor. Bir grubun mafya olabilmesi için ailevi veya benzer bir ilişkisi bulunan kişilerin örgütü oluşturması ve kendine has kurallarının bulunması gerekir. Aileviye benzeyen ilişki örneği olarak ise vaftiz babalık gösterilebilir.

Mafya tanım olarak sokakta çakallık yapan, haraç kesen insanlara verilen isim değildir. Bu kişilere kabadayı ya da çakal denilebilir. Sonuç olarak mafya nedir baktığımızda ailevi ilişkiler barındıran kendi kuralları ile yönetilen organize suç örgütleri mafyadır.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Mafya Nedir? Mafya Ne Değildir? için yorumda bulun

    Mafya Nedir? Mafya Ne Değildir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Mafya Nedir? Mafya Ne Değildir? için ilk yorumu yapabilirsin.