Dünya’nın Gördüğü En Büyük Dehalardan: Leonardo da Vinci Hakkında Az Bilinenler

Bu yazımızda tarihin gördüğü en büyük dehalardan birisi olan ve icatları hala günümüzde kullanılmaya devam eden Leonardo da Vinci hakkında az bilinenleri sizlerle paylaşacağız.

Dünya’nın gördüğü en çok yönlü kişilerden birisi olan ve adını tarihe altın harflerle yazdırmayı başarmış Leonardo da Vinci Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezarfen, yaşadığı dönemin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Bu yazımızda sizler için Leonardo da Vinci hakkında az bilinen bilgileri sıraladık.

Leonardo Da Vinci Hakkında Az Bilinenler

– Leonardo da Vinci’nin soyadı ‘da Vinci’ değildi; vinci, İtalya’da bulunan bir şehrin ismi iken da Vinci ise Vinci şehrinden anlamında kullanılıyormuş.

– Andrea del Verrocchio isimli kişiden resim üzerinde ders almış ve hocası ondan melek çizmesini istemiş. Leonardo da Vinci’nin çizdiği resim karşısında Andrea del Verrocchio bir daha resim çizmemeye karar vermiştir.

– Leonardo da Vinci’nin bilinen en eski eseri, Arno Vadisi tablosunun 5 ağustos 1473’te dolma kalem ile çizilmiş halidir.

arno vadisi - leonardo da vinci

arno vadisi – leonardo da vinci

– Leonardo da Vinci’nin az bilinen bir özelliği de yazılarının çoğunu sağdan sola doğru yazmıştır. Bunun sebebi olarak ise yazılarının anlaşılmaması veya solak olması olduğu düşünülmektedir.

– Leonardo da Vinci bir vejetaryendi. Hayvanların kafeste tutulmasına da oldukça karşıydı.

– Leonardo da Vinci hakkında bilinmeyenlerden birisi de 24 yaşında iken erkek arkadaşları ile birlikte eşcinsellik ile suçlanarak tutuklanmıştır. Ölüm cezasına çarptırılmamasının sebebi ise tanık olmamasıdır.

– Leonardo da Vinci’nin ilgi alanlarına edebiyat, din ve tarih konuları hiç dahil olmadı.

– İnsan anatomisini incelemek amacıyla ceset çalmaya gece mezarlıklara girdiği aldığı notlar arasında yer almaktadır.

– Dünya’nın en büyük dehalarından olan Leonardo da Vinci 15. Yüzyıl’da Milan dükü için hareketli bir köprü ve hidrolik pompa icat etti.

– İlk bisikleti kullanımından yaklaşık 300 yıl önce tasarladı.

– Leonardo da Vinci ırmakların erozyonunu incelemiş ve ardından dünyanın İncil’den daha eski olduğunu anlamıştır.

– Köprüler, duman makinaları, zırhlı araçlar ile ilgili bir takım planları bulunuyordu fakat mükemmeliyetçiliğinden dolayı yavaş ilerlediği için tamamlayamadan hayatını kaybetmiştir.

– Leonardo da Vinci paraşütü tasarlayan ilk kişiydi.

– Bill Gates, Leonardo da Vinci’ye yazılarından birisini 30 milyon dolara satın aldı ve bunu bilgisayar işletim sistemi olan Windows 95 için kullandı.

– Leonardo da Vinci’ye göre görme duyusu insan için en önemli duyuydu.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dünya’nın Gördüğü En Büyük Dehalardan: Leonardo da Vinci Hakkında Az Bilinenler için yorumda bulun

    Dünya’nın Gördüğü En Büyük Dehalardan: Leonardo da Vinci Hakkında Az Bilinenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünya’nın Gördüğü En Büyük Dehalardan: Leonardo da Vinci Hakkında Az Bilinenler için ilk yorumu yapabilirsin.