Karantina Kelimesinin Kökeni

Bugünkü yazımızda karantina kelimesinin kökenini inceleyip, nereden geldiğini ve anlamını sizinle paylaşacağız.

2019 senesinin sonlarına doğru Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs pandemisi sebebi ile en çok kullandığımız kelimelerden birisi haline gelen ‘karantina‘ kelimesinin nereden ortaya çıktığı, hangi dilden Türkçe’ye girdiğini bu yazımızda sizler ile paylaşacağız.

Karantina Kelimesi Nereden Geliyor?

Dünyada eski tarihlerde bir çok salgın hastalık var olmuştur. Bu salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için günümüz karantinasına benzeyen bir çok önlem alınmıştır. Dünyanın salgın hastalıklar ile olan mücadelesinde hasta kişileri yedi gün kapalı bir alanda tutmak gibi tedbirler ile birlikte silahlı muhafızlar ile şehir giriş çıkışlarını kontrol altına almak gibi bir çok önlem alınmıştır. Avrupa’yı kasıp kavuran veba salgınına karşı ise denen bir çok uygulama sonuç vermemiş ve milyonlarca insan veba salgınında hayatını kaybetmiştir.

Karantina kelimesi ise İtalyanca kırk anlamına gelmekte olan quaranta kelimesinden gelmektedir. Quaranta kelimesi zaman içerisinde quarantina yani karantina haline gelmiştir. 1349 yılında Venedik’te gemilerin kırk gün bekletilmesi sebebi ile bu isim ortaya çıkmıştır.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Karantina Kelimesinin Kökeni için yorumda bulun

    Karantina Kelimesinin Kökeni için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karantina Kelimesinin Kökeni için ilk yorumu yapabilirsin.