Kara Mamba Yılanı Hakkında Az Bilinenler

Dünyanın en zehirli hayvanlarından birisi olan Kara Mamba yılanı hakkında az bilinenleri bu yazımızda siz okurlarımız için derledik.

Dünya üzerinde zehirli ve saldırgan bir çok hayvan bulunuyor. Bu yazımızda çok hızlı hareket edebilen, saldırgan ve ölümcül zehre sahip nadir hayvanlardan birisi olan kara mamba yılanı hakkında az bilinenleri sıralayacağız. Şimdi bu yılanı tehlikeli yapan az bilinen gerçeklere bakalım.

Kara Mamba Yılanı Hakkında Az Bilinenler

Kara mamba çoğu insandan hızlı hareket edebilir

Araştırmacıların paylaştığı raporlara göre Kara mamba yılanları en hızlı yılan türü olarak karşımıza çıkıyor. Yetişkin Kara mamba yılanları saatte 20 kilometre hızına ulaşabiliyor. İnsan türü olarak bir ise anlık maksimum 30 kilometre hızlara ulaşabiliyoruz.

İsmi derisinin renginden gelmemektedir

Kara mambaların ismi derilerinin renginden değil ağızlarını açtığı zaman görülen simsiyah kısımdan gelmektedir.

Kara mamba utangaç bir yılan türüdür

Kara mamba yılanları oldukça utangaç yapıya sahiptir. Avlanmadıkları zamanlarda kendilerini gizlemek için birileri ile karşılaştıklarında uzaklaşmayı tercih ederler. Eper karşılaştıkları kişi tehdit oluşturursa Kara mambada tehlikeli bir hal alır. Kara mamba tehdit olarak gördüğü canlıya saldırmadan önce başını 1,2 metre yukarı kaldırır ve rakibini korkutmaya çalışır. Kısa süren bu sürecin ardından saldırısını gerçekleştirir.

Diğer yılanların aksine başınıza veya gövdenize saldırır

4,5 metre kadar uzun olabilen Kara mamba yılanları diğer yılanların aksine başınıza veya gövdenize saldırı gerçekleştirebilir. Raporlara göre Kara mamba yılanları uzunluklarının üçte biri uzaklığa saldırı gerçekleştirebilmektedir.

Tek ısırığında 100 insanı öldürecek zehir bulunur ve öldürme oranı %100’e çok yakındır

Agresif bir kara mambanın tek ısırığında 100 kişiyi öldürebilecek miktarda zehir bulunur. 10-20 mg’ı insanı dakikalar içerisinde öldürebilecekken kara mamba ısırdığı kişiye 100-400 mg zehir salgılar. Isırıldıktan hemen sonra tedavi uygulanmazsa ısırılan kişi %100 hayatını kaybediyor.

Bonus: Kobe Bryant

Kobe Bryant, savunmalara karşı acımasızlığı ile ünlü olduğu için kendisine Black Mamba yani kara mamba yılanının ismi verilmiştir.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. kara mamba Kara Mamba Yılanı Hakkında Az Bilinenler için yorumda bulun

    Kara Mamba Yılanı Hakkında Az Bilinenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kara Mamba Yılanı Hakkında Az Bilinenler için ilk yorumu yapabilirsin.