İstanbul Film Festivali’nden Çevrimiçi İzleyebileceğiniz Filmler

Bu yazımızda bu sene 39.su düzenlenen İstanbul Film Festivali'nde yer alan filmleri sizler için listeledik. Filmler koronavirüs sebebi ile internet üzerinden izlenebiliyor.

2019’un sonlarında Çin’de ortaya çıkan koronavirüs salgını sebebi ile ertelenen İstanbul Film Festivali bir ilke hazırlanıyor. 39.su düzenlenen festivalin 15 filmin prömiyerini 15-29 Mayıs tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirecek. Programda Cannes, Venedik ve Berlin film festivalinden filmlerde kendine yer buldu.

Türkçe altyazılı olarak sadece Türkiye’den erişime açık olan filmlerin biletleri filmlerin izlenebileceği filmonline.iksv.org adresi üzerinden satılacak.

İnternet sitesinde her gün bir film erişime açılacak ve biletini alan kişiler tarafından izleyebilecek. Erişime açılan filmlere 5 gün içinde başlanması ve 30 saat içerisinde izlenmesi gerekmektedir. Festivalin biletleri geçtiğimiz gün satışa sunuldu.

İstanbul Film Festivali’nde Yer Alan 15 Film

1- Berlin Alexanderplatz / Burhan Qurbani / Almanya, Hollanda, Fransa, Kanada

Fassbinder’in 1980 yapımı TV dizisinin ardından, Alfred Doblin’in aynı isimli romanının yeni uyarlaması 1929 yılı Weimar Cumhuriyeti’nin olaylarını günümüz Berlin’ine aktarıyor.

2. 20 Yaşında Öleceksin / You Will Die at Twenty / Amjad Abu Alala / Sudan, Fransa, Mısır, Almanya, Norveç, Katar

Sudanlı Amiad Abu Alal’nın yönetmenliğini yaptığı ilk uzun metrajlı filmi bir kehanetin insanların kaderine olan etkisini konu alıyor. Sudan’ın bir köyünde geçen 20 Yaşında Öleceksin, Venedik Film Festivali’nde En İyi İlk Film, Amiens ve El Gouna Film Festivallerinde En İyi Film ödüllerini kazandı.

3. Hizmetkârlar / Servants / Ivan Ostrochovský / Slovakya, Romanya, Çek Cumhuriyeti, İrlanda

Siyah beyaz görüntüleri ile öne çıkan Hizmetkârlar filmi, Soğuk Savaş döneminde Çekoslovakya’da komünist rejim ile beraber çalışmaya zorlanan ilahiyat öğrencisi iki gencin hikayesini konu alıyor.

4. Daha Büyük Bir Dünya / Un monde plus grand / A Bigger World / Fabienne Berthaud / Fransa, Belçika

Daha Büyük Bir Dünya filmi Corine Sombrun’un kendi deneyimlerinden yola çıkarak kaleme aldığı bir kitaba dayanıyor.

5. 5 Kusursuz Sayıdır / 5 è il numero perfetto / 5 is the perfect number / Igort / İtalya, Belçika, Fransa

Konusunu bir çizgi romdan alan 5 Kusursuz Sayıdır filmi, Napoli’nin sıç dünyasını kara film atmosferinde anlatıyor.

6. Söz Senettir / Es gilt das gesprochene Wort / I was, I am, I will be / İlker Çatak / Almanya, Fransa

Söz Senettir filmi Almanya’dan Türkiye’ye tatil için gelen kadın pilot, erkek müzisyen bir çiftin maceralarını konu alıyor. Filmi, Münih Film Festivali’nde En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödüllerini almaya hakkazandı.

7. Davacı / Litigante / Franco Lolli / Kolombiya, Fransa

Franco Lolli, Chicago Film Festivali’nde Yeni Yönetmenler kategorisinde En İyi Film Ödülü kazanan filminde tek başına çocuklarını yetiştirmeye çalan ve hasta annesine zaman ayıran ayriyeten birde işyerindeki skandallarla mücadele eden bir kadının yaşamını konu alıyor.

8. Deniz Mavileşene Dek Yüzmek / Swimming Out Till the Sea Turns Blue / Jia Zhang-ke / Çin

Jia Zhang-ke’nin belgeseli farklı kuşaklardan Çinli edebiyatçılarla yapılan röportajlar vasıtası ile bu yazarlara ve ülkenin edebi kültürüne dair muhteşem anekdotlar barındırıyor.

9. Kız Kardeşim / Schwesterlein / My LittleSister / Stéphanie Chuat, Véronique Reymond / İsviçre

Şubat ayında Berlinale’de Altın Ayı için yarışan Kız Kardeşim’de Berlinli saygın tiyatro kumpanyası Schaubühne çıkışlı Nina Hoss, LarsEidinger ve Thomas Ostermeier rol alıyor.

10. Lillian / Andreas Horvath / Avusturya

Gerçek bir hikayesinden çıkan ve Minsk, Trieste, Gijon, Hayfa gibi birçok festivalde ödül kazanan Lillian, ABD’den Rusya’ya yürüyerek gitmeye çalışan genç bir kadını izliyor.

11. Söğüt / Vrba / Willow / Milcho Manchevski / Kuzey Makedonya, Macaristan, Belçika

Çocuk sahibi olmak isteyen üç kadının merkezinde olduğu üç farklı hikâye anlatan ve göz alıcı görüntü yönetimiyle dikkat çeken Söğüt, Manchevski’nin en iyi filmlerinden birisi konumuna gelmiş durumda.

12. 1982 / Oualid Mouaness / Lübnan, Fransa, ABD, Norveç, Katar

1982 Lübnan tarihindeki en büyük kırılmalardan birinin gerçekleştiği yıla götürüyor ve iki çocuğun gözünden toplumu gözlemliyor.

13. Walchensee Forever / Janna Ji Wonders / Almanya

Yönetmen Janna Ji Wonders, Berlinale’de Perspektif Bölümü’nde En İyi Film ödülünü kazanan ve hem eleştirmenler hem de izleyicilerden büyük beğeni toplayan son belgeselinde ailesinin her biri kendi yolunu çizmiş kadınlarının hikâyesini konu alıyor.

14. Martin Eden / PietroMarcello / İtalya, Fransa, Almanya

Jack London’ın sevilen romanlarından birisi olan  Martin Eden’i Fransız Yeni Dalgası ve 1970’lerin Amerikan sinemasından esinlenerek 20. yüzyılın ortalarında Napoli’ye taşıyor.

15. Küçük Kız / Petite Fille / Little Girl / Sébastien Lifshitz / Fransa

Berlin Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan Küçük Kız, bir çocuğun dilediği gibi olma arzusunu, toplumun tepkilerini ve ailesinin tüm fobik saldırılara karşı dirayetli duruşunu tarafsız bir şekilde anlatıyor.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İstanbul Film Festivali’nden Çevrimiçi İzleyebileceğiniz Filmler için yorumda bulun

    İstanbul Film Festivali’nden Çevrimiçi İzleyebileceğiniz Filmler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İstanbul Film Festivali’nden Çevrimiçi İzleyebileceğiniz Filmler için ilk yorumu yapabilirsin.