İnsan Vücudunda Kaç Kemik Bulunur?

İnsan vücudu organlar kas ve iskelet sisteminden oluşmaktadır. Kemiklerden oluşmuş eklem ve bağlarla birbirine tutturulmuş, etrafı kaslarla sarılı destek veren yapıya İskelet adı verilmiştir. İskelet sistemi olarak adlandırılan bu yapı vücudun iç organları koruyan ve vücudunu hareket kabiliyetine olanak sağlar. İskelet sistemi ayrıca kalsiyum ve fosfor gibi mineralleri depolamasının yanı sıra iç organlara ve kaslara tutunma yüzeyi sağlar.

İnsan Vücudunda Kaç Kemik Bulunur?

Bir insan doğduğu zaman yani bebeklik döneminde iken vücudunda bulunan toplam kemik sayısı 350 tanedir. Fakat büyüyüp gelişmeye başlanılan her evrede kemiklerin bir kısmı birleşerek insan vücudunda bulunan kemik sayısı azalır. İnsan vücudu yetişkin haline evrildiği zaman ise vücudunda bulunan toplam kemik sayısı 206ya kadar iner. Bu sayı Gray’s Tıp Fakültesi Öğrencileri için Anatomi kitabına göre kişiden kişiye az da olsa farklılık gösterebilir.

İnsan iskeleti baş, gövde, üst yanlar, alt yanlar olarak 4 bölümde incelenir. İnsanın başında 29 kemik bulunurken gövde kısmında omurlar ve kaburga dahil olmak üzere 51 kemik bulunur. Üst yanlarda toplam 64 kemik bulunurken alt yanlarda ise 62 kemik bulunur.

 

 


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İnsan Vücudunda Kaç Kemik Bulunur? için yorumda bulun

    İnsan Vücudunda Kaç Kemik Bulunur? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İnsan Vücudunda Kaç Kemik Bulunur? için ilk yorumu yapabilirsin.