İngiltere ve İskoçya Arasındaki Farklar Nelerdir

Bu yazımızda siz okurlarımızla aynı kıtada bulunmasına rağmen aralarında belirgin farklar bulunan İskoçya ve İngiltere'nin bazı farklarını sizler ile paylaşacağız.

Aynı adayı paylaşan devletlerden 2si olan İngiltere ve İskoçya her ne kadar aynı adayı paylaşıyor olsalar da bazı belirgin farklara sahipler. Bu yazımızda İngiltere ve İskoçya arasındaki belirgin farklı sizlerle paylaşacağız.

İngiltere ve İskoçya Arasındaki Farklar

Tarih

İskoçların Milattan Önce 1200 yılları civarı adaya yerleştiği ve atalarının Keltler olduğu düşünülürken İngilizler ise Milattan Sonra 100 yılında günümüz İngilteresine gelen Germen Saksonlarının, Frizyalıların, bir Germen kabilesi olan Angların ve yine Germen soyu olan Jutilerin torunu olarak kabul edilmektedirler.

Hukuk

İki devletin hukuk alanındaki farklarına baktığımızda ise İngiltere’de ceza davalarının iki sonucu bulunur, bunlar ise suçlu veya suçsuzdur. Fakat İskoçya’da ise sanıkların mahkum etmek için yeterli kanıt bulunmuyorsa fakat juri masumiyetlerine ikna olmuş değilse sanıklar için üçüncü seçenek olan ‘kanıtlanmadı’ kararı verilir. Bununla ilgili bir İskoç şakası ise: “suçlu değilsin, ama bir daha yapma olur mu?”.

Dil

İngilizlerin konuştuğu dil tahmin ettiğiniz gibi İngilizce iken İskoçların ana dili tahmin ettiğiniz gibi İngilizce değil genelde İrlandaca-Galce’ye benzeyen bir dil olan Gaidhlig dilidir. Orta çağdan itibaren ise İskoçlar lallans dilini konuşmuşlardır. Ve günümüzde de bu dil konuşulmaya devam etmektedir.

Yasama

İskoçya, 1997 yılında yapılan referandum sonucunda Birleşik Krallık parlamentosunun yönetimine ayrılmış alanlar dışındaki tüm konular hakkında yasamadan sorumlu hale gelmiş ve 1999 yılında da kendi parlamentosunu kurmuştur.

İngiltere’nin ise farklı bir parlamentosu bulunmuyor, Westminster’da yer alan meclis, Büyük Britanya’yı temsil etmekte ve İngiltere’nin yönetiminde de bu meclis bulunmaktadır. Meclis iki bölümden oluşur; halk tarafından seçilen milletvekillerinin yer aldığı avam kamarası v üyelerinin büyük kısmı kraliçe tarafından seçilen (babadan oğula geçen) asillerden oluşan lordlar kamarası olarak iki bölümden oluşur. Lordlar kamarası ise biraz sembolik olarak bulunmaktadır. Görevleri ekstrem durumlarda görüş bildirmektir.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İngiltere ve İskoçya Arasındaki Farklar Nelerdir için yorumda bulun

    İngiltere ve İskoçya Arasındaki Farklar Nelerdir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İngiltere ve İskoçya Arasındaki Farklar Nelerdir için ilk yorumu yapabilirsin.