Bir Japon Uyku Sanatı: İnemuri Nedir?

Bu yazımızda Japonya'da insanların sıkça kullandığı uyur uyanıklık arasında yapılan kısa süreli uyuma aktivitesi olan inemurinin ne olduğunu açıklıyoruz.

Japonların uyumadığı söylenir fakat bu doğru bir iddia değil ama kültürel ve sosyolojik olarak bakıldığı zaman ilginç bir iddia. Ayrıca Japonlar azda uyumaz, Japonlar genel olarak kısa kısa süreler halinde uyumayı tercih eden bir millet olarak biliniyor. Bunun nedeni olarak ise Japonya’da günlük yaşantının aşırı yoğun olması gösteriliyor.

Japonya’nın Uyku Düzeni

Japonlar bu durumdan genel olarak şikayetçi olmalarına rağmen kültür gereği hayatlarını bu şekilde sürdürmeye devam etmektedirler. Japonlar genel olarak toplu taşıma, banklar, hatta merdiven köşelerinde bile inemuri yaparak uyuyabilirler ve bu asla garipsenmez. İnemurinin normal sayılma sebeplerinden birisi de gece uyumanın tembellik, gündüz her hangi bir eylem içerisinde iken uyumanın çalışmanın karşılığı olarak görülmesidir.

İnemuri Nedir?

İnemuri Japonlar tarafından benimsenmiş uyku ile uyanıklık arasında kalınan kısa süreli kestirmeye verilen isim. Binlerce yıllık bir gelenek olarak kabul edilen inemurinin nerede yapıldığı Japonlar için ise çok fark etmez. Bunun birinci sebebi Japonya’daki çok düşük suç oranlarıdır. Diğer bir nedeni ise inemuri yapan bir insanın çok çalıştığı düşünülmektedir. Örnek vermek gerekirse işyerlerinde çalışanlar yorgun olduklarında toplantıya katılmamak yerine toplantıda kısa süreli uykuları tercih etmektedir. Çünkü bu onların çok çalıştığının bir göstergesidir.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Bir Japon Uyku Sanatı: İnemuri Nedir? için yorumda bulun

    Bir Japon Uyku Sanatı: İnemuri Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir Japon Uyku Sanatı: İnemuri Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.