İç Hava Sirkülasyon Düğmesi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda araçlarda bulunan iç hava sirkülasyon düğmesinin ne olduğunu, ne işe yaradığını ve ne tür durumlarda kullanılması gerektiğiniz açıklayacağız.

İç hava sirkülasyon düğmesi, araçlarda dışarıdan hava almayı engelleyen ve içerdeki havayı devir daim yapmasını sağlayan bir düğme olarak araçlarda yer almaktadır.

İç hava sirkülasyon düğmesi nedir? Ne işe yarar

Düğmenin amacından kısaca bahsedecek olursak iç hava sirkülasyon, yoğun trafikte ve tozlu yollarda kullanılır ise araca dışarıdan rahatsız edici havanın girmesini engeller. Kışın araca binildiğin aracın hızlı ısınmasını, yazın araca binildiğin de ise aracın hızlı sürede serinlemesini sağlamak için kısa süreli olarak kullanılabilmektedir.

Uzun süre kullanılması ise yaz, kış fark etmeden araç camlarında buğulanma ve karbondioksit artışına sebep olur. Karbondioksit seviyesinin artması ise uyku gelmesine ve doğal olarak sürüş güvenliğinin azalmasına sebep olur. Günümüz yeni otomobillerinde iç hava sirkülasyon düğmesi uzun süre kullanım ardından kendisini otomatik olarak devre dışı bırakmaktadır. İç hava sirkülasyonun yanlış kullanımı Türkiye’de minibüsler ve otobüslerde sıklıkla görülmektedir. Sürekli cam silen minibüsçüler iç hava sirkülasyon gereğinden fazla açık tuttuğu için minibüslerini rahatsız edici bir ortama çevirmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. İç hava sirkülasyon düğmesi İç Hava Sirkülasyon Düğmesi Nedir? Ne İşe Yarar? için yorumda bulun

    İç Hava Sirkülasyon Düğmesi Nedir? Ne İşe Yarar? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İç Hava Sirkülasyon Düğmesi Nedir? Ne İşe Yarar? için ilk yorumu yapabilirsin.