Grammy Ödülleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Prestij açısından ve reyting sıralamasında ABD'nin en büyük müzik organizasyonu olan Grammy Ödülleri hakkında bilinmesi gerekenleri bu yazımızda siz okurlarımız için sıralıyoruz.

Amerika kökenli müzik ödülleri Gramm Ödülleri’nde ödüller NARAS isimli bir akademi tarafından verilmektedir. Müzik endüstrisinde büyük bir öneme sahip olan Grammy Ödülleri 1957’den bu yana verilmektedir. Bu yazımızda Grammy Ödülleri hakkında bilinmesi gerekenleri sizler için sıralayacağız.

Grammy Ödülleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- Grammy Ödülleri’nin takvimi Oscar’ın aksine ekim ayında başlar ve eylülde biter. Yani örnek vermek gerekirse 60. Grammy Ödülleri’nde 1 Ekim 2016 ve 30 Eylül 2017 arasında yayınlanan albüm ve şarkılar yer aldı.

2- 1 senelik dönemin ardından adaylık süreci başlar. Aday adayları belirledikten sonra genellikle her kategoride 5 esas aday belirlenir. Adaylar genellikle aralık ayının başında duyurulur ve ardından yapılan son oylama ile kazananlar seçilir. Kazananlar ise ocak ayının son haftası ve ya şubatın ilk iki haftası içerisinde yapılan iki tören ile duyurulur.

3- Oy kullanacak kişiler The Recording Academy’nin üyeleri arasından seçilir. Yaklaşık 12 bin kişi Oscar’dan farklı olarak internet aracılığı ile kişisel olarak dinler ve oylarlar.

4- Gönderilen parçaların bir albümde bulunması ve ya single olarak yayınlanması gerekmemektedir ve şarkıcılar birden fazla albüm ve şarkı yollayabilir. Genellikle yarışmacıların çoğunluğu oyların bölünmemesi için tek bir single ile katılım sağlar.

5- Bir albümün Grammy Ödülleri’nde yarışma süresi iki senedir ve albümün yayınlandığı sene esas sene olarak kabul görür. Esas senesinde albümün aday olma ihtimali daha yüksektir. Aday olarak bir kez gönderilen bir projenin bir tek remix ve canlı performansları tekrar yarışmaya başvurabilir.

6- Günümüzde 84 kategoride ödül verilse de bu durum akademi üyeleri tarafından değiştirilebilir.

7- Genel kategoriler ismi altında dört kategori bulunmaktadır;

  • Yılın albümü
  • Yılın kaydı
  • Yılın şarkısı
  • En iyi yeni şarkıcı

En iyi yeni şarkıcı kategorisine piyasaya yeni çıkmış her isim üç kere başvurabilir. (Gruptan ayrılmış kişiler ve sahne ismi değiştiren kişiler 3 tekrardan kere başvurabilir.)

8- Üyeler genel kategoriler için oy kullanabilir bunların dışında dokuzu geçmemek üzere uzman oldukları alanda da oy kullanabilirler.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Grammy Ödülleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler için yorumda bulun

    Grammy Ödülleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Grammy Ödülleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler için ilk yorumu yapabilirsin.