Gökyüzü Neden Mavi Görünür?

Bu yazımızda sırrı 1871 yılına kadar çözülemeyen gökyüzü neden mavi görülür sorusunun cevabını sizler ile paylaşacağız.

Dünya tarihine damga vurmuş Leonardo da Vinci, Isaac Newton gibi ünlü bilim insanlarının yaşadığı yıllarda açıklamaya çalıştığı fakat 1871 yılında John William Strutt çözene kadar neden bilinmeyen bir doğa olayı olan ‘Gökyüzü Neden Mavi Görünür?’ sorusunun cevabını bu yazımızda sizlere açıklayacağız.

Gökyüzü Neden Mavidir?

Gökyüzünün neden mavi olduğu sorusu asırlardan beri sorulsa da yaklaşık 1 buçuk asır önceye kadar bilinmezliğini koruyordu. Senelere 1871’i görene kadar çözülemeyen gökyüzü neden mavidir sorunusunu Lord Rayleigh olarak da anılan fizikçi John William Strutt 1871 yılında çözebilmişti.

Sorunun cevabı ise; Güneş ışını aslında beyazdır. Bu da onun tüm renk skalasını içerdiğini işaret eder; yani kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi ve mor. Fizikçi Rayleigh, ışığın dünya atmosferine ulaşmatığı esnada saçıldığını fark etmişti. Bunun anlamı ise ışığın bir bölümünün doğrudan doğruya dünyaya gelmediği, atmosferdeki hava parçacıkları tarafından dağıtıldığıdır. Atmosferin mavi olarak görülmesinin sebebi ise mavi ışığın kırmızıdan daha güçlü yayıldığı ve dünyaya neredeyse yalnızca mavi ışık yansıyabilmesidir. Bundan dolayı insanlar da gökyüzüne baktığında sadece mavi ışığı görebilir.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Gökyüzü Neden Mavi Görünür? için yorumda bulun

    Gökyüzü Neden Mavi Görünür? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gökyüzü Neden Mavi Görünür? için ilk yorumu yapabilirsin.