George S. Patton Kimdir?

Bu yazımızda İkinci Dünya Savaşı'na doğrudan etki etmiş bir komutan olan George S. Patton'u size tanıtacağız.

George S. Patton, II. Dünya Savaşı sırasında Amerika Ordusu’nun önde gelen komutanlarından birisi idi. Tanklar ile II. Dünya Savaşı’nda kaderi değiştiren kişilerden birisidir. 36 yıllık askeri hayatının her bölümünde zırhlı birliklerin savaşlardaki önemini savunmuş ve bunu II. Dünya Savaşı sırasında ispatlamıştır. Patton, West Point’te askeri eğitim almaya başlamış fakat sonrasında kovulmuştur. Bir süre sonra tekrardan West Point’e kabul edildi ve o çok sevdiği askeri doğaya salındı.

2. Dünya Savaşında George S. Patton

George S. Patton, İkinci Dünya Savaşı’nda önemini yıllarca anlatmaya çalıştığı tanklarıyla Kuzey Afrika’ya gitmiştir. Patton, askerlerine karşı aşırı sert ve disipline önem verir fakat kendisi ise üstlerinden aldığı emirleri umursamaz görevine odaklanır. Alman Afrika Kolorordusu komutanı Rommel’in ordusunu, başlarında Eommel yokken zor da olsa yener ve bitmiş duruma gelen Alman Afrikakorps’unu dağıtır. Sonrasında ise tekrardan İtalya’ya yapılan çıkartmada etkin rol alır ve Sicilya’ya çıkmayı başaran ilk Patton olur. Alman General Kesselring’i ve İtalya’yı yener ve Kuzeye doğru hızla ilerlemeye başlar.

Patton askerleri tarafından çok sevilen ve güvenilen bir komutandır. Patton da askerlerini sever fakat korkak olanlardan asla haz etmez. Korkudan ağlayan bir askeri tokatlayarak döver ve bu Müttefik kuvvetlerin başkomutanı Dwight Eisenhower’ın kulağına kadar gider. Bu durumdan rahatsız olan Dwight Eisenhower, Patton’dan askerden özür dilemesini rica eder. Dwight Eisenhower Patton’a ceza verir verdiği ceza ise savaşı uzaktan izlemesi ve içine girememesidir.

Dibinde savaş varken o savaşa katılamadığı için kafayı yiyen Patton’u, Dwight Eisenhower sonunda savaşa tekrardan sürer çünkü çıkartma kötü başlamıştır. Fransa’ya ilk girenlerden olan Patton Almanların Ardennes taarruzuna karşı orduyu yönetmiş ve hızla lüksemburg kanadından Almanya içine sızmıştır. Almanları seven Patton Sovyetlerden tiksindiği ve onlar Almanya’dan daha fazla toprak alamasın diye vurduğunu indirir, arkasına bakmadan ilerlemeye devam eder. Elbe Nehrine ilk ulaşan müttefik komutanı olan patton ve Sovyet ordusunu burada durdurmayı başarır.

Patton’un Ölümü

Savaş sonrası Almanya’daki ABD bölgesinde en nüfus sahibi kişilerden birisi olan Patton, ondan beklendiği gibi görevdeki Nazileri yargılamamış onları örgütleyip Sovyetlere karşı bir sefer düzenlemek istemiştir. Devamında ise bir trafik kazasında kamyon çarpması sonucu ölmüştür. Patton’un ölümü ister kaza ister kasıtlı olsun herkesin işine gelir.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. George S. Patton Kimdir? için yorumda bulun

    George S. Patton Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak George S. Patton Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.