Gavrilo Princip Kimdir?

Bu yazımızda 28 Haziran 1914'te Avusturya-Macaristan veliahtını öldürerek 1. Dünya Savaşı'nın başlatan Gavrilo Princip kimdir, bunu anlatacağız.

Gavrilo Princip, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda bulunan direnişçi gençlerden bir tanesiydi. Beyazel isminde bir direniş örgütü üyesiydi. Sırp direnişçilerden oluşan Beyazel isimli bu örgüt, herkes tarafından nefret edilen Avusturya-Macaristan veliahtı Franz Ferdinand’ı herkesin önünde öldürmeye karar verdi. Franz Ferdinand’ı öldürmesi için 8 tane tetikçi seçildi. Bunların arasında yer alan Princip en iyileriydi.

Gavrilo Princip Kimdir?

İlk suikastçı saldırısını üstü açık tören geçişi yapan arabaya fırlattığı el bombası ile yaptı. Fakat bomba arabanın kapısına çarparak konvoyda yer alan diğer arabanın altında patladı. Grupta yarananlar olmasına rağmen Ferdinand, aynı araba ile tören geçişine devam etti. Bundan sonra ise kalabalık arttı ve diğer suikastçılar Ferdinand’a yaklaşamadı. Princip ise daha iyi bir fırsat ve saklanmak amacı ile ara sokakların birinde yer alan bir kafede oturdu.

Kargaşa esnasında yolu karıştıran Ferdinand’ın şoförü, ara sokaklardan birine saptı ve yolu sormak için aracı durdurdu. Aracın durduğu yer Princip’in saklanmak amacı ile oturduğu kafenin önü idi. Gavrilo Princip, Ferdinand’ın önünde durmasının ardından hiç tereddüt etmeden arabaya iki el ateş etti. Ferdinand’ı göğsünden, karısını ise karın bölgesine buldu. Ferdinand ve karısı kısa süre içerisinde öldüler.

Bunun hemen ardından ise Avusturya-Macaristan, Sırbıstan’a savaş açarak dengeleri bozdu. Ve bütün ülkeler birden birbirlerine karşı ültimatomlar verdi. Çok geçmeden de 20 milyon insanın ölümüne sebep olacak Birinci Dünya Savaşı başladı.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gavrilo princip Gavrilo Princip Kimdir? için yorumda bulun

    Gavrilo Princip Kimdir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Gavrilo Princip Kimdir? için ilk yorumu yapabilirsin.