Fütürizm Nedir?

Bu yazımızda 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan sanat akımı fütürizm hakkında bilgi vereceğiz.

Fütürizm 20. yüzyılın başlarında İtalya’da başlayan resim, heykel ve edebiyat akımıdır. İtalya’da başlayan fütürizm akım geçmiş, günümüz ve geleceğe ait duyumları aynı anda anlatmaya çalışır. İtalyan tiyatro yazarı ve şair Filippo Tommaso Marinetti 1909 yılında yayınladığı ‘Le Figaro’ gazetesinde fütürizmin esaslarını belirten bir yazı yayınladı. Fütürizm akımı Le Figaro gazetesinin yayınlanması ile başlamış oldu.

İ manifesti del futurismo veya Manifesto Futurisita (Fütürizm Bildirisi)

Fütürizm akımının önüncüsü olan Filippo Tommaso Marinetti, fütürizmin kurucusu olarak  manifesti del futurismo veya Manifesto Futurisita (Fütürizm Bildirisi)’ni hazırladı 5 Şubat 1909’da La Gazzetta dell’Emilia gazetesinde yayınladıktan sonra Fransızcaya çevrilip 20 Şubat 1909’da Le Figaro gazetesinde yayınladı.

Marinetti’nin hazırladığı bildiride “Geçmişle hiç ilgimiz olmamasını istemekteyiz.” diyerek, fütüristlerin geçmişi bütünü ile reddetti ve “Müzeleri, kütüphaneleri yerle bir ederek, ahlakçılık, feminizm ve bütün yararcı korkaklıklarla savaşacağız.” söyleminde bulundu. Marinetti yayınladığı bildiride fütüristlerin sürat, gençlik ve şiddete hayran olduklarını ifade ederken modern teknolojik araçların doğaya karşı zaferi gösterdiği savundu.

Fütürist Ressamlar

Fütürizmin en ünlü ustaları Luigi Russolo, Umberto Boccioni iken Gino Severini, Marcel Duchamp, Francis Picabia, Ferdinand Leger gibi sanatçılar ise kübist ve fütürist akımını birleştirmişlerdir. Fütürist sanatçılar gelecekte fotoğraf kamerasının kaydedeceği görüntüyü hareket halinde olan nesne ve figürlerde hareketin yinelenmesi ile ve ya güç çizgileri ile çözümlemeye çalışmışlardır. Fütürizmin önemli eserlerinde bazıları ise Umberto Boccioni – Şehir Ayaklanıyor (1910), Carlo Carra – Anarşist Galli’nin Cenazesi (1910), Luigi Russolo – İsyan (1911) ve Giacomo Balla – Tasmalı Bir Köpeğin Dinamizmi’dir(1912).


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fütürizm Nedir? için yorumda bulun

    Fütürizm Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fütürizm Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.