Fovizm Nedir?

Fovizm, 1800'lerin sonlarında ortaya çıkmış boyaları tüpten çıktığı gibi kullanan sanat akımının ismidir.

Fovizm, 1898 ve 1908 yılları arasında Henri Matisse tarafından Fransa’da geliştirilen sanat akımının ismidir. Fovizm’in en önemli özelliği ise renklerin doğrudan tüpten çıkmış gibi çiğ ve bağıran şekillerde kullanılmasıdır.

Fovizm Nedir?

Fovizm, geliştiricileri Henri Matisse ile birlikte Derain ve Vlaminck tarafından Paris’te açılan bir sergi ile birlikte ilk defa duyulmuştur. 1905 yılında açılan bu serginin modern resme birçok katkısı bulunduğu kabul edilmektedir. Sergiye katılan kişiler daha önce görmedikleri bir anlatım ile karşılaştıkları için şaşırmışlardır.

Sergide bulunan eserlerde tuval üzerine sürülen doğrudan renkler ve bozuk perspektif sebebi ile gelenler şaşırmıştır. Sergiye gelen dönemin ünlü eleştirmenlerinden Louis Vauxcelles, serginin sahibi ve Fovizm’in geliştiricisi olan bu gruba “Les fauves” (vahşi hayvanlar) diyerek hitap etmiştir. Görselliğin ön planda olduğu Fovizm akımın ismi burdan gelmektedir.

Fovizm sanat akımına ait eserlerin sergilendiği toplam 3 sergi gerçekleştirilmiştir. 1910 olmadan biten Fovizm’e ait eserlerin sergilendiği diğer sergilerin isimleri ise Salon des Indépendants 1906 ve Salon d’Automne 1906’dir.

Fovizm Örnekleri;

 


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fovizm Nedir? için yorumda bulun

    Fovizm Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fovizm Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.