Fare Parkı Deneyi Nedir?

1970'li yıllarda uyuşturucu maddelerin bağımlılık etkisi üzerinde araştırma yürüten bilim insanının geliştirdiği Fare Parkı Deneyi nedir bu yazımızda onu açıklıyoruz.

1970’li yıllarda psikoloji alanında görev yapan Profesör Bruce Alexander’in gerçekleştirdiği “Fare Parkı Deneyi” uyuşturucu maddelerin bağımlılık yaptığı sonucunu veren diğer deneyde bulunan mantık hatalarını engellemek amacıyla geliştirilmiş bir deneydir.

Fare Parkı Deneyi Nedir?

Bağımlılığı araştıran diğer araştırmalarda deneyde kullanılan fareler boş bir kafese konulur. Kafesteki farelere de biri uyuşturucu maddeli diğeri saf olmak üzere iki farklı su verilir. Farelerin ne kadar su içtiği kaydedilir ve sonuca bakıldığında başlarda iki sudan da içen farelerin sonradan daha sık olarak uyuşturucu maddeli suyu tercih ettiği ve sonunda uyuşturucuya bağımlı hale geldikleri kaydedilir. Bu deney üzerinde farelerin uyuşturucu madde dışında tercih edeceği eğlenceli ya da ilgi çekici başka bir eylem bulunmadığını fark eden Prof. Bruce Alexander, Fare Parkı Deneyi’ni geliştirir.

Fare Parkı Deneyi’nde içerisinde tekerlekler, tüneller, farelere uygun güzel yiyecekler bulunan büyük bir park hazırlayan Prof. Alexander deneyi hem bu park da hem de ilk deneyde kullanılan boş kafeste tekrarlar. Deney sonucunda boş bir kafeste yer alan fareler beklendiği gibi bağımlı olurken parkta yer alan fareler ise 20 kat daha az uyuşturucu maddeli su tercih eder ve bağımlı olmaz. Fare Parkı Deneyin sonucunda Prof. Alexander, uyuşturucu maddelerin bağımlılık yapmasının genel sebebinin kullanılan uyuşturucu maddenin keyif verici özelliğe sahip olması inancını ortadan kaldırdı.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Fare Parkı Deneyi Nedir? için yorumda bulun

    Fare Parkı Deneyi Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fare Parkı Deneyi Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.