Emekli olmanın en kolay yolları

Emekli olmanın en kolay yolları

Hemen hemen herkes bir gün milyoner olmak istiyor, ancak onlarca yıl çalıştıktan sonra bile bu kadar para kazanmanın imkansız olduğu bazı işler var. Multimilyonerlerin çoğu paralarını işletmeler ve yatırımlar yoluyla elde ettiler, ancak bunlar mümkün olan tek kariyer yolu değil.

Aslında bir milyoneri emekliye ayıracak kadar kazanabileceğiniz birkaç geleneksel iş var. Aşağıdaki listede bu gibi 30 işi bozduk.

Plastik cerrahlar medial endüstrisinde en yüksek maaşlı profesyonellerden biridir. Kredi bilgileri: Pixabay

30. Plastik Cerrah

Son yıllarda, plastik cerrahi prosedürleri orta sınıftaki insanlar için daha uygun hale gelmiştir. Bazı kadınlar yaşamları boyunca, özellikle Los Angeles gibi şehirlerde neredeyse bir çeşit plastik cerrahi almayı beklemektedir. Stigmanın daha az olması nedeniyle, bir kıstırma, germe veya yüz germe için her zamankinden daha fazla insan doktora gidiyor. 

Plastik cerrahlar kadınların vücutlarına daha fazla güven duymalarına yardımcı olur. Kredi bilgileri: Shutterstock

İnsanların yüzlerini ve bedenlerini yeniden yapılandırmak karmaşık bir iştir ve birinin fiziksel görünümünü iyileştirmek büyük bir sorumluluktur. Bir plastik cerrahın medyan maaşı yıllık 390.000 dolar iken, bazıları yıllık 570.000 dolardan fazla kazanmaktadır.

Yazar maaşları endüstriler arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Kredi bilgileri: Kaboom Pics

29. Yazar

Yazar olduğunuzda, bir milyoner mi yoksa aç bir sanatçı mı olacağınızı bilmiyorsunuz. “Yazar” terimi de çok geniştir ve çok geniş bir uzmanlık alanını kapsar. Serbest yazarlar, özellikle yüksek ücretli sektörlerde iş peşinde koşarlarsa, ne kadar kazanabileceklerine dair bir tavanları yoktur. Balo alanında 50.000 dolarlık yazarlara ödeme yapacak çok sayıda personel yazarı var. Yetenekli freelancerlar karlarını nasıl en üst düzeye çıkaracaklarını ve 100.000 dolara nasıl yaklaşacaklarını biliyorlar. 

Yazarlar dünyanın her yerinden çalışabilirler. Kredi bilgileri: Shutterstock

Sonra, elbette, multimilyoner yazarlar var. JK Rowling ve Hugh Howey gibi milyoner yazarlar var. Bununla birlikte, başarılı yazarların çoğu tüm zamanlarını her ay haber kitaplarını pompalamaya koyuyorlar ve kendilerini pazarlama konusunda parlaklar. Bunun en güzel örneklerinden biri Stephen King’dir. Asla defne üzerinde oturmaz, her ay yeni bir kitap çıkarmaya devam eder ve şu anda 400 milyon dolar değerinde.

Son derece uzmanlaşmış doktorlar daha fazla gelir elde eder. Kredi bilgileri: Pixabay

28. Uzman Doktorlar

Pek çok insan tıp fakültesine gidiyor çünkü neredeyse garantili başarı olduğuna inanıyorlar. Tabii ki, doktor olmak inanılmaz derecede zor matematik ve fen derslerinin yanı sıra uygulamalı deneyim gerektirir. Birçok insan bir doktorun yaşam tarzını idare edemediklerini görüyor, bu yüzden çok azı başarılı.

Bazı doktorlar hastalarını teşhis etmek için özel bilgiye ihtiyaç duyarlar. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

Tüm doktorlar kendileri için çok iyi olsa da, tıp alanında diğerlerinden önemli ölçüde daha fazla para kazanan bazı uzmanlıklar vardır. Kardiyologlar yılda 590.000 dolar kazanabilirler, ortopedi cerrahları 533.000 dolar kazanır, dermatologlar 425.000 dolar kazanır ve liste uzar.

Başarılı YouTube kullanıcıları milyoner olabilir. Kredi bilgileri: Pixabay

27. YouTuber

Ünlü YouTubers, gençler için en beğenilen ve aranan kariyer yollarından biri haline geldi. Bir film veya rock yıldızı olmayı hayal etmek yerine, çocuklar kendi YouTube kanallarına sahip olmak istiyorlar. Tıpkı yazarlar gibi, bu içerik oluşturucuların ne kadar kazandıkları konusunda büyük bir boşluk var. Artık kanalınızın gelir elde etmeye başlayabilmesi için kaç abone ve görüntülemeye ihtiyacınız olduğuna ilişkin bir eşiği karşılamanız gereken bir politika var. 

Bazı YouTuber’lar basit bir fon ve tripodla başlar. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

Bazıları YouTube’u kendilerini ifade etmenin bir yolu olarak seçerken, diğerleri pazar için belirli bir standardı karşılayacak şekilde tasarlanmış içerik oluşturur. Burada Self-Made olarak, 2019’un En İyi YouTube Kanallarının bir listesini çıkardık . Platformda hangi türlerin iyi performans gösterdiğini bilmek istiyorsanız, göz atın.

Şirketler hukuku avukatlar için en yüksek maaş alanlarından biridir. Kredi bilgileri: Pixabay

26. Şirket Avukatı

Popüler inanışın aksine, tüm avukatlar zengin değildir. 2008’deki resesyondan sonra, birçok kişi sadece seçeneklerinin kendilerine 50.000 dolar kazandığını bulmak için hukuk fakültesine geri döndü (eğer bir avukat olarak bir konser bulabilirlerse .) Şimdi hukuk dereceleri olan bir çok insan var . kanun katiplerine ve kanun kaçakçılarına verilen çaylak avukatlara gidiyor. 

İş avukatları genellikle şirketlerle sözleşme yaparlar. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

Ivy League üniversitelerinden mezun olan ve doğru bağlantıları olan kişiler için, şirket hukukuna girmek sizi milyoner yapabilir. Birleşme, devralma ve patent konusunda uzmanlaşmış avukatlar özellikle zengindir, çünkü bir dava kazanırlarsa bundan kolayca bir milyon dolar kazanabilirler.

Mimarlık rekabetçidir, ancak işe alınanlar yüksek maaş alabilirler. Kredi bilgileri: Pixabay

25. Mimar

Çoğu insan, mimarların evler ve ticari binalar için planlar çizdiğini zaten biliyor. Birçoğunun yapısal olarak sağlam tasarımlar oluşturmak için bir tür inşaat mühendisliği arka planına da ihtiyacı var. Yeni bir inşaat ile iş bulmayı gerektirdiğinden günümüzde mimar olmak inanılmaz derecede rekabetçi. 2008’deki resesyondan sonra, daha az sayıda yeni bina yaratıldığından, konserler çok azdır.

Mimarların yeni inşaat için planları hazırlaması gerekiyor. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

Dışarıda çok fazla para kazanmayan mimari dereceleri olan çok sayıda insan var, ancak kariyer yapmak konusunda ciddi olanlar için, çok fazla yeni inşaatın olduğu bir şehre seyahat etmeleri gerekiyor. New York City, profesyonel inşaat mimarları için yılda 90.000 dolar ile en yüksek maaşlara sahiptir. Ünlü mimarların ilk% 10’u altıdan fazla figür kazanabilir.

Pilotlar insanları gökyüzünde uçurmak için çok para kazanıyor. Kredi bilgileri: Pixabay

24. Pilot

Çoğu insan bir uçakta yolcu olarak uçtu. Ticari bir uçağın pilotluğu zor bir iştir çünkü karmaşık makinelerin uzun saatler boyunca uçmasını gerektirir. Kokpitte bir uçuş sırasında ekstra güvenlik sağlamak için genellikle bir yardımcı pilot ve bir uçuş mühendisi vardır. Tüm bu işler için Federal Havacılık İdaresi’nden sertifika alınması gerekmektedir.

Pilotlar genellikle daha büyük uçaklara geçmeden önce küçük bir uçakta uçmayı öğrenirler. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

Pilotunuzun lisansını almak uzun bir pahalı ders sürecidir. Normalde, bir ders 200 $ ‘a mal olur, bu da sertifikasyona birkaç bin dolar kazandırır. Profesyonel pilotların genellikle Lisans Derecesi vardır, ancak her havayolu şirketinde çalışmak her zaman gerekli değildir. Yine de birisine rekabette bir avantaj sağlamaya yardımcı olabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ticari pilotlar yılda ortalama 115.670 dolar kazanıyor.

Fizikçiler genellikle doktora yaparlar ve üniversite ortamında çalışırlar. Kredi bilgileri: Pixabay

23. Fizikçi

Fizikçiler, fiziksel fenomenleri gözlemlemek ve keşfetmek için deneyler kullanırlar. Normalde, bir fizikçi veya astronomun doktora ihtiyacı vardır. Akademi’de iş bulmak için. Ancak, federal hükümet genellikle fizik dalında lisans derecesi gerektirir. Birçok insan bir laboratuarda çalışan bir bilim insanını hayal eder, ancak bir fizikçi zamanının çoğunu bir ofis ortamında araştırma yaparak geçirir.

Bir fizikçinin zamanının çoğu bir ofis ortamındadır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Birçoğu üniversitelerde araştırma yaparak işe başlar ve yılda sadece 30.000 $ karşılığında düşük ücretli bir pozisyona başlayabilirler. Ancak doktoralarını aldıktan sonra doktora sonrası araştırmaya geçebilirler, bu da altıdan fazla figür kazanabilecekleri yerdir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, fizikçiler ve astronomlar yılda 119.580 dolar kazanabiliyorlar.

Eczacılar, ilaçlarla ilgili bilgileri için çok para alırlar. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

22. Eczacı 

Bir eczacının işi, eczanelerde ve sağlık tesislerinde reçeteli ilaçlar dağıtmaktır. İlaç konusunda uzman oldukları için, hastanın ilaçların yan etkileri hakkında sahip olabileceği soruları cevaplamaya hazırdırlar.

İlaçlar, hap ve sıvı şırıngalar dahil olmak üzere çeşitli formlarda gelir. Kredi bilgileri: Pixabay

Tüm eczacılar, lisansüstü okula geçmeden önce, tıp öncesi, biyokimya veya kimya alanlarında lisans derecesi kazanırlar. Bir eczacının Eczane Doktoru olan Pharm.D. İki farklı sınavı geçtikten sonra da ilaç lisansına ihtiyaçları vardır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre bir eczacı yılda 126.120 dolar kazanıyor.

Diş hekimleri dişlerimizin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Kredi bilgileri: Pixabay

21. Diş hekimi 

Amerika Birleşik Devletleri’nde, dişlerimizi dünyadaki diğer tüm ülkelerden daha fazla önemsiyoruz. Böylece, diş hekimlerinin hastanın dişleriyle ilgili sorunları teşhis edip tedavi edeceğini zaten biliyorsunuz. Ayrıca diş etlerini ve ağzın diğer kısımlarını da tedavi ederler. Bir diş hekimi ya tek başlarına ya da özel muayenehanede diş hijyenisti ile çalışacaktır. Bazıları daha büyük bir tesiste yardımcı dişhekimi olarak da çalışmaktadır.

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, daha fazla dişhekimine ihtiyaç vardır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Diş hekimi olabilmek için, öğrencilerin önce tıp öncesi, biyokimya veya kimya dallarında lisans derecesi almaları gerekir. Sonra dişhekimliği okuluna geçerler. Kurul sınavlarına girdikten sonra, her eyalette lisans alabilmek için gerekli yazılı ve klinik sınavlara girmeleri gerekir. “Diş hekimi” statüsüne ulaştıklarında yılda ortalama 156.240 dolar kazanacaklar. Özel muayenehanesi olan bazı dişhekimleri potansiyel olarak daha da fazla kazanabilirler.

Bir satın alma yöneticisi bir işletme için ürün satın alır. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

20. Satın Alma Müdürü

Bir işletme için ürün ve hizmet satın almaktan bir satın alma yöneticisi veya “satın alma yöneticisi” sorumludur. Bazı işletmeler de bu pozisyona “alıcı” diyor. Bu genellikle bir perakende mağazasının bir parçasıdır ve ayrıca daha düşük seviyeli satın alma temsilcilerini de denetleyebilirler. Görevlerinin bir kısmı tedarikçilerle sözleşmeler müzakere etmek, malların kalitesini incelemek ve yurtdışı siparişleri düzenlemek. Bir satın alma müdürü, genellikle iş veya ilgili bir alanda lisans derecesine ve muhtemelen daha düşük seviyeli bir satın alma aracısı olarak birkaç yıllık ilgili deneyime ihtiyaç duyar.

Bir alıcı veya satın alma yöneticisi işletmeler için ürünler satın alır. Kredi bilgileri: Kaboom Pics

İşin görevleri, çalıştıkları yere bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Örneğin, bir moda şirketi için bir alıcının, bir giyim mağazası için ne satın alınacağına karar vermek için tasarımcılarla buluşması ve New York Moda Haftası’na katılması gerekebilir. Diğerlerinin, ürün örneklerinin kalitesini incelemek için Çin’deki bir tedarikçiyi ziyaret etmesi gerekebilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, satın alma temsilcileri yıllık 67.600 $ kazanırken, satın alma yöneticileri 118.940 $ kazanmıştır.

Finansal danışmanlar insanların paralarını yönetmelerine yardımcı olur. Kredi bilgileri: Pexels

19. Mali Müşavir

İnsanlar genellikle paralarını yönetmek için yardıma ihtiyaç duyarlar. Finansal danışmanların devreye girdiği yer burasıdır. Birisinin finansal geleceğini planlamaya yardımcı olur ve bütçeleme ve yatırım hakkında tavsiyeler verir. Bazı danışmanlar sigorta veya finans firması için çalışırken diğerleri serbest meslek sahibidir. Danışmanlar tam zamanlı çalışır, ancak genellikle kendi işlerinde tam zamanlı çalışacaklarından akşamları ve hafta sonları müşterilerle buluşurlar.

Kişisel finansal danışmanlar, birinin parasını yatırmanın en iyi yollarını hesaplar. Kredi bilgileri: Shutterstock

Kişisel bir finansal danışman lisans derecesine ihtiyaç duyar, ancak finans veya ekonomi alanında yüksek lisans derecesine sahip olan herkes onları avantajlı kılar. Finansal planlamacılar ve danışmanlar için çevrimiçi olarak veya bir sınıf ortamında alınabilecek bir sertifika da vardır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, kişisel finansal danışmanlar ortalama 88.890 dolar kazanmaktadır.

Hava trafik kontrolörleri, uçakları gökyüzüne yönlendirmeye yardımcı olur. Kredi bilgileri: Pexels

18. Hava Trafik Kontrolörü

Her ticari pilot, kendileri ve diğer uçaklar arasında güvenli mesafeleri korumak için hava trafik kontrolörleri ile koordinasyon sağlar. Hava trafik kontrolörleri, kontrol kulelerinde dönen vardiyalarda çalışır. Bu stresli olabilir, çünkü yolcuların ve pilotların güvende olduğundan emin olmak için uyanık kalmaları ve tüm dikkatlerini göstermeleri gerekir.

Hava trafik kontrolörleri kapsamlı bir eğitim almalıdır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Bu iş, Hava Trafik Koleji Eğitim Girişimi adı verilen bir programdan en az ön lisans veya lisans derecesi gerektirir. Ayrıca Federal Havacılık İdaresi tarafından onaylanmış olmaları gerekir. 2018 itibariyle, İşgücü İstatistikleri Bürosu, hava trafik kontrolörlerinin yılda ortalama 124,540 dolar kazandığını bildirmektedir.

Borsacılar müşterilerin hisse senedi portföylerini yönetir. Kredi bilgileri: Pexels

17. Borsacı

En başarılı brokerlerden bazıları zengin olabilirken, bir finansal hizmet satış acentesinin ortalaması gerçekten 64.120 $ ‘dır. Görevleri finansal piyasalardaki alıcı ve satıcıları birbirine bağlamaktır. Bu satışlardan komisyon alabilirler.

Borsacılar her gün grafikleri incelemek zorundadır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Bu tam zamanlı bir iştir ve yüksek stresli bir ortamda çalışmayı içerir. Çoğu broker en az MBA olarak bilinen, işletme en az bir master derecesi var. Bunun da ötesinde, genellikle bir firmaya konser vermelerine yardımcı olan bir tür bağlantıları vardır. MBA’lerine ek olarak, Seri 7 Sınavını da geçmeleri gerekiyor.

Hâkimler mahkeme davalarında nihai kararı verir. Kredi bilgileri: Burst by Shopify

16. Yargıç 

Yargıçlar genellikle nihai bir karar vermeden önce avukatları savunma ve kovuşturmadan dinlerler. Bir jüri duruşmasında, nihai karar jüri heyetine aittir, ancak hâlâ tüm taraflar arasında arabulucu olarak görev yapmaktadır. Bir hakimin hukuk diploması vardır ve bir mahkemede daimi olarak görev yapmadan önce birkaç yıl avukat olarak çalışmıştır.

Hâkimler tüm gün bireylerden hikayeler dinlemek zorundadır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Bir hakimin kazandığı para, bulundukları yere ve resmi unvanlarına bağlı olarak değişir. İdare hukuku hakimleri, hakemleri ve işitme memurları yılda ortalama 99.850 dolar kazanırken, sulh hakimleri yıllık 133.920 dolar kazanmaktadır.

Gayrimenkul yatırımcıları kâr amaçlı konut alıp satmaktadırlar. Kredi bilgileri: Pixabay

15. Gayrimenkul Yatırımcısı

Bireysel durumlarına bağlı olarak, bir emlak yatırımcısı bir komisyoncu, satış acentası ve hatta bir ev sahibi olabilir. Ancak temel dayanak, bir yatırımcının gayrimenkul alıp satabilmesi ya da onu tutup kiracılara kiralamayı seçebilmesidir. Böylece yatırım portföyüyle servetlerini arttırırlar. Bazı insanlar mülk toplamada milyoner hatta milyarder haline geldi.

Gayrimenkul yatırımları zamanla artacaktır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Gayrimenkulde çalışan çoğu insan, sadece 18 yaşında başlayacak olan bir devlet lisans sınavından geçmiştir. Gayrimenkul almak ve satmak için herhangi bir derece gerekli değildir. Sadece iyi bir kredi puanı ve gelire ihtiyacınız var. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bir komisyoncu için medyan maaş Mayıs 2018’de 58.210 $ iken, bir ajan 48.690 $ kazandı. Bu gelir, yaşadığınız yere ve mülklerin ne sıklıkta satılmasına yardımcı olduğunuza bağlı olarak büyük ölçüde değişecektir. Selling Sunset gibi şovlarda, Los Angeles’ta çalışan ve milyonlarca dolarlık bir mülk satabilen ve altı haneli bir komisyon kazanabilen emlakçıları görebilirsiniz.

Bilgi sistemleri yöneticileri, geliştiriciler için verilerin düzenlenmesine yardımcı olur. Kredi bilgileri: Pexels

14.  Bilgi Sistemleri Yöneticileri

Bir bilgi sistemleri yöneticisi, elektronik veri işleme, bilgi sistemleri ve diğer bilgisayar programlama biçimlerini koordine etmeye yardımcı olur. BT alanında bir takım unvanları olabilir, ancak her zaman aynı görevleri yerine getirmeleri beklenir.

BT yönetimi pozisyonları için birçok isim vardır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Genellikle, bir bilgi sistemleri yöneticisi bilgisayar bilimlerinde lisans derecesine sahip olacak, ancak yüksek lisans derecesi onlara rekabet avantajı sağlayacaktır. Ayrıca bu alanda biraz deneyime sahip olmaları gerekmektedir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, Bilgi Sistemleri Yöneticileri yılda ortalama 152.860 dolar kazanmaktadır.

Siber güvenlik, insanların içinde olması için giderek daha önemli bir alan haline gelmiştir. Kredi: Pexels

13. Siber Güvenlik Mühendisi 

Siber güvenlik alanında çalışan kişilere bazen “bilgi güvenliği analistleri” denir. Bir kuruluşun bilgisayar ağının bilgisayar korsanlarından korunmasını sağlamak için önlemler alırlar. Bu özellikle bilgisayar şirketleri, finansal kurumlar, yüksek öğretim, danışmanlık firmaları vb. İçin önemlidir.

Çoğu büyük şirketin verilerini güvende tutmak için siber güvenlik kiralaması gerekir. Kredi bilgileri: Shutterstock

Siber güvenlik alanında çalışan çoğu insan bilgisayar bilimlerinde en az lisans derecesine sahiptir, ancak yüksek lisans derecesi onları rekabetçi bir avantaja sokabilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ortalama maaş  yıllık 98.350 $ ‘dır. Bu uzmanlara bazen “etik hackerlar” denir, çünkü bir şirketin web sitesine girebilirlerse, düzeltilmesi gereken bir arka kapı olduğunu kanıtlayabilirler. Böyle bir dublör çekmek bazen birine bir işe düşebilir.

Petrol mühendisleri genellikle birden fazla sondaj sahasına seyahat etmek zorundadır. Kredi bilgileri: Insider Monkey

12. Petrol Mühendisi 

Bir petrol mühendisi, dünya yüzeyinin altından petrol ve gaz çıkarmak için yöntemler geliştirmek üzere şirketlerle birlikte çalışır. Genellikle, bu mühendisler hem bir ofiste hem de sondaj ve kuyu sitelerine şahsen gidiyorlar. Ayrıca diğer mühendisler, işçiler ve müşterilerle buluşmak için çeşitli sitelere seyahat etmek zorunda kalabilirler.

Petrol mühendisleri için hem içeride hem dışarıda toplantılar yaygındır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Petrol mühendisleri, petrol mühendisliği lisans derecesine sahiptir. Bu, her okulda öğretilmeyen çok niş bir konudur, bu nedenle mekanik, inşaat veya kimya mühendisliği diplomasına sahip olabilirler ve yerinde deneyimden petrol hakkında bilgi sahibi olabilirler. Petrol endüstrisi hakkında daha fazla bilgi edinmek için adayları sahaya götürecek eğitim programları da bulunmaktadır. Ancak birisi “petrol mühendisi” imrenilen durumuna ulaştığında, yılda ortalama 137.170 dolar kazanabilir.

Hemşire anestezistleri ameliyattan önce birini uyuturlar. Kredi bilgileri: Shutterstock

11. Hemşire Anestezisti

Daha önce ameliyat olduysanız, bir hemşire anestezisti hatırlayabilirsiniz. Bu tıp uzmanları anestezi uygulanmasına yardımcı olur ve ayrıca hastanın hayati belirtilerini izler. Ayrıca uyanıp anesteziden kurtulmanızı sağlarlar. Bu uzmanlık çok fazla sorumluluk ile gelir, çünkü her zaman hastanın yanlış dozu alması ve asla anesteziden uyanmaması olasılığı vardır.

Bir hemşire anestezisti ameliyat olurken hastanın hayati belirtilerini kontrol eder. Kredi bilgileri: Shutterstock

Hemşire anestezistleri tıp fakültesine gitmeli ve dört yıllık bir ikamet programına katılmalıdır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, yılda ortalama 174.790 $ kazanıyorlar.

Protezciler, kavanoz kusurları ve kozmetik kusurları olan insanlara yardımcı olurlar. Kredi bilgileri: Shutterstock

10. Protez Uzmanı

Birinin dişi eksik olduğunda veya ağzını yeniden yapılandırmak için yardıma ihtiyacı olduğunda, bir protez hastalarına yardımcı olabilir. Çene deformitelerini düzeltebilen, birine oral fonksiyon geri verebilen veya hatta birisinin kozmetik görünümünü iyileştirebilen protez dişler yaratırlar.

Protezciler, eksik dişlere ihtiyaç duyan insanlar için yer değiştirebilirler. Kredi bilgileri: Shutterstock

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ortalama protez uzmanı yılda 191.400 dolar kazanıyor. Tıpkı bir diş hekimi gibi, bir protez dişhekimliği okuluna gitmelidir. Ayrıca protez konusunda uzmanlaşmış bir okula gitmeleri gerekiyor.

CEO, İcra Kurulu Başkanı anlamına gelir. Kredi bilgileri: Shutterstock

9. İcra Kurulu Başkanı

Herkes İcra Kurulu Başkanı olan bir “CEO” duydu. Ayrıca, Mali İşler Müdürü ve İşletme Sorumlusu gibi başka icra pozisyonları da bulunmaktadır. Genellikle bir şirkette en çok kazanan çalışanlardır ve diğer yöneticiler dışında kimseye cevap vermezler. Halka açık bir şirket iseler, bir yönetim kurulu ile koordine etmek zorunda kalabilirler. Genellikle en az bir MBA ve işletme yönetimi deneyimi birkaç yıl var. Diğer zamanlarda, CEO unvanı özel bir şirket ise bir ailenin içinden geçebilir.

Baş Yöneticiler bir şirkette en çok kazanan pozisyonlardan bazılarıdır. Kredi bilgileri: Shutterstock

CEO’nun görevi şirket politikaları oluşturmak ve şirketin genel yönünü vermektir. En üst düzey yönetim olduklarından, diğer tüm yöneticilere emirler verir ve çoğunlukla nihai kararı herhangi bir büyük değişiklikten önce alırlar. En çok kazanan yöneticilerin bazıları yılda milyonlarca dolar kazanırken, diğerleri önemli ölçüde daha az kazanıyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu yıllık ortalama 200.140 $ ‘dır.

Bir psikiyatrist hasta tedavisi verir ve gerekirse hapları da reçete edebilir. Kredi bilgileri: Shutterstock

8. Psikiyatrist

Birçok insan bir terapist, psikolog ve bir psikiyatrist arasındaki farkı bilmiyor. En büyük fark, bir psikiyatrın zihinsel bir bozukluğu teşhis etme ve gerekli ilaçları reçete etme yeteneğine sahip olmasıdır. Aynı zamanda uygun bir doktor olma seviyesindedir, ancak bir psikolog genellikle yüksek lisans derecesine sahiptir.

Bir psikiyatrist zihinsel bozukluğu olan birini resmi olarak teşhis edebilir. Kredi bilgileri: Shutterstock

Psikiyatristler genellikle zihinsel sağlığı kötü olan stresli vakalarla ilgilenir ve uzmanlıklarından dolayı telafi edilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, yılda ortalama 220.380 $ kazanıyorlar. Bu kadar para kazanırken, paranın yarısında yaşadığınız ve diğer yarısını koruduğunuz bir yaşam tarzı yaşamak kolay olurdu. Sadece 10 yıl içinde bir milyon dolar tasarruf etmiş olacaksınız.

Ortodontistler her yaştan insana kaşlı ayraç verebilir. Kredi bilgileri: Shutterstock

7. Ortodontist

Ortodontistler, ağız boşluğu, çene ve dişlerdeki sorunları inceleyebilen ve teşhis edebilen doktorlardır. Amaçları, hem tıbbi hem de kozmetik sorunları ağızda onarmaya yardımcı olmaktır. İnsanların düz dişlere gerçekten önem verdikleri Amerika Birleşik Devletleri’nde inanılmaz derecede popülerler. Birçok ebeveyn, küçük yaştaki çocukların bir ortodontistten parantez almasını öder, böylece yetişkin yaşamlarını büyük dişlerle yaşayabilirler.

Birçok Amerikalı ergenlik yıllarında ortodontist bakımdan yararlanır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, ortodontistler yılda 225.760 dolar kazanıyor. Bu tür bir parayla, yılda 100.000 doların üzerinde yaşamak ve gerisini yatırım veya tasarruflara koymak kolay olmalıdır. Bu onları sadece 10 yılda 1 milyon dolardan fazla tasarruf etmelerini sağlayacak.

Saha servis mühendisleri karmaşık makineleri tamir etmek için seyahat ederler. Kredi bilgileri: Shutterstock

6. Saha Servis Mühendisi 

Saha servis mühendisleri olarak da bilinen mühendislik teknisyenleri, mühendislik ekipmanlarında bakım ve onarım yaparlar. Saha servis mühendislerini kullanan birkaç farklı endüstri vardır, ancak en kazançlı alanlardan biri biyokimyadır. Sağlık kuruluşları, MRI makineleri, mastektomi, X-Rays ve çok daha fazlası gibi hastalık araştırmalarına ve hastane bakımına giren tüm milyon dolarlık makinelerinin onarımına yardımcı olmalıdır. Bu, çağrı üzerine bir konumdur, yani yalnızca bir kişinin onarılması gerektiğinde bir müşteri sitesine gitmeniz gerekir. Diğer günler evden idari görevleri yerine getirerek çalışabilirler.

Mühendisler hem idari hem de mekanik işler yapmak zorundadır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Tıbbi alandaki saha servis mühendisleri biyokimya veya kimya alanında en az lisans derecesine ve C ++, programlama, fizik ve mikroişlemde arka plan bilgisine ihtiyaç duyarlar. Yılda yaklaşık 70.000 dolar başlangıç ​​maaşı kazanıyorlar. Alanda daha yetenekli hale geldikçe, kıdemli seviyelere yükselebilir ve yılda 100.000 doların üzerinde para kazanabilirler. Tıp alanının dışında, makine mühendisliği derecesini tavsiye ederler, ancak ücret daha düşük olabilir.

Günlük yatırımcılar hisse senedi yüksek olduğunda satar ve düşük olduğunda satın alırlar. Kredi bilgileri: Shutterstock

5. Gün Tüccarı

Günlük işlem, menkul kıymetler fiyat spekülasyonudur. Aynı işlem günü içinde hisse senedi veya kripto para satın alma ve satma sürecini içerir. Fiyatın dalgalanmasını beklemek için birkaç gün ya da hafta bekleyen bir kişi “swing trader” olarak bilinir. Bir günlük tüccar olmak inanılmaz riskli bir harekettir ve sadece iç ve dış borsa bilen biri tarafından denenmelidir. Bunu deneyen insanların büyük çoğunluğu kazanmak yerine para kaybeder.

Çok az günlük trader’lar kar ediyor. Kredi bilgileri: Shutterstock

Bununla birlikte, günlük ticaret sanatında ustalaşanlar için multimilyoner hatta milyarder olabilirler. Günlük işlemciler sadece% 3 ila% 4 başarı oranına sahiptir ve% 97’si paralarını kaybeder. Bu kadar az sayıda başarılı günlük yatırımcısının olmasının nedeninin bir kısmı, öğrenme sürecinin bir kısmının, nihayet asılmadan önce hata yapmayı ve para kaybetmeyi içermesidir. Bir hisse senedinin fiyatındaki küçük değişikliklerden herhangi bir kazanç elde edebiliyorsanız, önceden çok fazla paraya ihtiyacınız var. Çoğu insan, başlamak için zaten zengin olmadıkça bunu yapmayı göze alamaz.

Pazarlama yöneticileri reklam kampanyalarının planlanmasına yardımcı olur. Kredi bilgileri: Shutterstock

4. Pazarlama Müdürü

Pazarlama müdürü reklam, promosyon ve diğer genel pazarlama hizmetlerinde şirket programlarının planlanmasına yardımcı olur. Bir reklam veya halkla ilişkiler firmasında çalışıyor olabilirler veya büyük bir şirketin şirket içi personelinin bir parçası olabilirler.

Bir pazarlama yöneticisi bir şirket için stratejiler geliştirmeye yardımcı olur. Kredi bilgileri: Shutterstock

Birisi yönetim seviyesine ulaştığında, genellikle MBA, pazarlama, işletme ve satış alanlarında ilgili bir dereceye sahiptir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, bir promosyon yöneticisi ortalama 117.130 $, bir pazarlama yöneticisi ise 134.290 $ kazanıyor.

Üst düzey satışlar işlerinden bir komisyon kazanır. Kredi bilgileri: Shutterstock

3. Üst Düzey Satışlar

Satış görevlileri güneş altında her sektörde çalışırlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, bir şirket veya firma adına bir ürün veya hizmet satmak onların görevidir. Üst düzey pozisyonlarda, altı haneli maaş almalarına yardımcı olacak komisyonlar kazanabilirler. Gayrimenkul satışları yılda 250.000 dolar, ilaç 200.000 dolar ve yazılım 100.000 dolar kazanıyor. Bergdorf Goodman gibi bazı lüks moda perakendecileri bile, satış elemanlarının New York’ta bile rahat bir yaşam sürmelerine yardımcı olan toplam 250.000 doların üzerinde bir komisyon kazanmasına izin veriyor.

Satış görevlileri insanları bir şeyler almaya ikna etmeyi bilir. Kredi bilgileri: Shutterstock

Birinin ihtiyaç duyduğu eğitim seviyesi, alana bağlı olarak değişecektir. Örneğin, emlakçıların sadece bir sertifikaya ihtiyacı olurken, farmasötik satış elemanlarının daha yüksek bir biyokimya veya ilaç derecesine ihtiyacı vardır. Elbette, her satış pozisyonu çok para kazanmaz. Ve yüksek komisyonlar kazanma vaadi genellikle insanları piramit şemalarına hapsediyor. Her zaman bir aldatmaca olmadığından emin olmak için bir şirket üzerinde araştırma yapın.

Geliştiriciler kod kullanarak yazılım oluşturacaklar. Kredi bilgileri: Shutterstock

2. Yazılım Geliştirici

Profesyonel bir yazılım geliştiricisi, akıllı telefonlarda, bilgisayarlarda ve diğer cihazlarda çalışan uygulamalar ve sistemler oluşturur. Bu programcılar, yazılım tasarımı konusunda uzmanlaşmış bir firma için çalışabilir veya personelin geri kalanıyla birlikte kod yazmak ve birlikte çalışmak için doğrudan şirket için çalışabilirler. Bir geliştirici olmanın en güzel yanı, işlerinin hepsi dizüstü bilgisayarlarından yapıldığından, genellikle evden çalışabilmeleridir.

Yazılım geliştiricileri genellikle evden veya ortak çalışma alanında çalışır. Kredi bilgileri: Shutterstock

Genellikle, yazılım geliştiricileri bilgisayar bilimlerinde en az lisans derecesine sahiptir ve rekabetçi olmak istiyorlarsa yüksek lisans dereceleri olabilirler. Ayrıca, muhtemel işverenlerine yazılım geliştirme konusunda deneyim sahibi olduklarını kanıtlayan bir portföye de ihtiyaçları vardır. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre, yazılım geliştiricileri yılda 103.620 $ kazanıyor .

Bir hukuk profesörü gelecekteki avukatlara sahada nasıl çalışacaklarını öğretir. Kredi bilgileri: Shutterstock

1. Hukuk Profesörü 

Tahmin edebileceğiniz gibi, bir hukuk profesörü üniversitelerde ve hukuk okullarında hukuk dersleri vermektedir. Genellikle hem yüksek lisans hem de doktora derecesine ve avukatlık deneyimine sahiptirler. Avukat olabilmek için üç yıllık hukuk fakültesinden sonra Juris Doktora (JD) kazanmanız gerekiyor.

Bazı hukuk profesörleri alma materyallerinde ders vermeyi sever. Kredi bilgileri: Shutterstock

Bazı okullarda lisans ön hukuk programı olacaktır, ancak kolejlerin çoğunda temel bilgilerden daha fazlasını kapsayan dersler verilmez. Hukuk fakülteleri, gelecekteki avukatları kariyerlerine hazırlamak için deneyimli profesörlere ihtiyaç duymaktadır, bu nedenle prestijli bir kariyer olarak kabul edilir. Çalışma İstatistikleri Bürosu’na göre ortalama 130.710 dolar kazanıyorlar.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Emekli olmanın en kolay yolları için yorumda bulun

    Emekli olmanın en kolay yolları için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Emekli olmanın en kolay yolları için ilk yorumu yapabilirsin.