Ekonomi durgun ise neler yapılması gerekli

Ekonomi durgun ise neler yapılması gerekli

Mevcut salgının mali durumunuz üzerindeki etkisinden endişe duyuyor musunuz? Maaş çeki için maaş alsın ya da sağlıklı bir tasarruf hesabına sahip olun, hepimizin verdiğimiz kararları yeniden değerlendirmemiz gerekir.

Mevcut ekonomik kapanma sırasında nasıl sağlam finansal kararlar alabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Uzun vadeli düşünme, kısa vadeli ayaklanmalarda ayakta kalabilir.

30. Uzun Vadeli Düşün

Durgunluk bir gecede dünyayı değiştirdi. İnsanların yıllardır elinde tuttuğu işler bir gecede ortadan kalktı ve işsizlik rekor seviyelere çıktı. Tırmanmaya devam etti, ekonomiyi harap etti ve insanların geçimleri yıkıldı.

Bunun ortasında akıllıca mali kararlar vermek istiyorsanız, uzun vadede düşünmeniz gerekir. Duygular muhtemelen yükseliyor ve kefaletle kurtulmak istiyorsun. Ama kararlarınızı dikkatlice düşünün, sanki önümüzdeki beş ila 10 yıl boyunca onlarla birlikte yaşayabilirsiniz.

Sadece paraya para harcayın.

29. Harcamalarınızı Dondurun

Eğer bir işinizi kaybettiyseniz ya da çok sevildiyseniz ya da önemli bir kişi ya da aile üyeniz gelirini kaybetmişse, bazı ciddi harcama kesintileri yapmanız gerekecektir.

Temel ihtiyaçlar dışında her şey için harcamaları hemen dondurun. Kendinizi daha iyi hale getirmek için ‘çevrimiçi perakende terapisine’ başvurmayın. Her yerde işletmelerin insanlara özellikle maskeler ve hijyen ürünleri gibi temel ihtiyaçları sağlamaya çalıştığını unutmayın. Gerekli olmayan hiçbir şey satın almayın.

Kredi kartı şirketleri şu anda müzakere etmeye hazır.

28. Kredi Kartı Şirketlerinize Başvurun

Kredi kartı borcunuz varsa ve yeni işsizseniz, kart şirketlerinizi arayın. Mevcut krizin finansal sonuçlarına gitmeye çalışırken, büyük olasılıkla ödemelerinizi geçici olarak azaltmaya veya ortadan kaldırmaya istekli olacaklardır.

İnternet veya telefon faturaları gibi diğer faturalardan endişe ediyorsanız, bu şirketleri de arayın. Hizmetinizi azaltıp azaltamayacağınızı (muhtemelen telefonunuzda şu anda verilere ihtiyacınız yoksa) bakın veya aylık ödemelerinizi azaltmanın bir yolu üzerinde pazarlık yapın.

Ev sahibiniz de muhtemelen müzakere edecek.

27. Ev Sahibinizi Arayın

Şu anda pek çok kiracı, aylık kira ödemelerini yapacak gelirleri olmadığı için tahliye edilme konusunda endişeli. Tasarrufta biraz paranız olsa bile, devam eden durumdan dolayı işinizi kaybettiyseniz veya yerinden çıkmışsanız derhal ev sahibinize başvurun.

Şehirler ve hatta eyaletler gibi bazı yerliler, salgının etkisi nedeniyle tüm tahliyeleri dondurdu. Ayrıca, eyaletiniz veya şehriniz tahliyeleri dondurmamışsa, ev sahibinizin en iyi çıkarı size kriz sırasında kiracı kaybetmemesi için yardım etmektir. Tekrar çalışmaya başlar başlamaz tam ödemelere geri dönme vaadiyle şimdilik daha düşük kira ödemesi yapmaya çalışın.

Şimdi bir plan yapmak daha sonra çok fazla sorundan tasarruf edebilir.

26. İpotek Borçluya Ulaşın

Ev satın alan ancak şu anda mortgage ödemelerine ayak uyduramayan kişilerin tahliyeleri tamamen dondurulmuş durumda. Finansal açıdan zor bir yerdeyseniz, ipoteğinizi sağlayan bankayı arayın ve durumunuzu açıklayın.

Banka sizi tahliye edemez, ancak proaktif olmak ve banka ile bir plan yapmak, bir kez çalışıp tekrar gelir elde ettikten sonra sonucunuzu iyileştirebilir. Ödeme yapmaya devam etmek için daha düşük bir faiz oranıyla pazarlık yapıp yapamayacağınızı görün.

Herkes malzemeleri istifleyemez.

25. İstifleme

İstif malzemeleri, çok fazla tuvalet kağıdı, kağıt havlu, çocuk bezi, konserve yiyecek ve diğer ihtiyaçları satın alma araçlarına sahip olanlara bir ayrıcalıktır. Bunun anlamı, bakkal raflarının çıplak kalması ve biriktirmeyi göze alamayanların diğerleri olmadan stok yapması gerektiğidir.

Arzı istiflemek hem etik değildir, hem de berbat finansal mantıklıdır. Eğer işsiz kalırsanız, yapmanız gereken son şey, son maaş çekini tuvalet kağıdı satın almaktır. Tedarik zincirleri hala güvenilirdir, bu yüzden istifleme.

İstifleme tedarik zincirlerini incitir.

24. Sadece İhtiyacınız Olanı Satın Alın

Salgın nedeniyle gelir kaybettiyseniz, sadece ihtiyacınız olanı satın alın. Halen bir işi olan ve bu belirsizlik döneminde çalışmaya devam edebilen şanslı insanlardan biriyseniz veya emekli olduysanız ve daha önce hayatınızda yaptığınız yatırımları yaşıyorsanız, yalnızca ihtiyacınız olanı satın alın.

Diğer insanların da birçok kişinin biriktirdiği ihtiyaçlara erişmesi gerektiğini unutmayın. Buna ek olarak, aşırı yerlerde bir şeyler satın almak, salgınlara rağmen tedarik zincirlerini ve hala işlerinde olan işçileri zorlamaktadır. Her seferinde sadece bir haftalık sarf malzemesi alarak etrafınızdakiler için endişe ve şefkat uygulayın.

Mali durumunuz mevcut krizden etkilenecektir.

23. Kayıp Geliri Beklemek

Kriz nedeniyle henüz gelirinizi kaybetmediyseniz, yapacağınızı tahmin edin. Muhtemelen çalıştığınız işin müşterilerini, pazarlama kanallarını ve diğer kritik bileşenlerini kaybedersiniz. Buna ek olarak, hizmet ve malların insanlara ulaştırılması giderek zorlaşmaktadır.

Şimdi gelirinizi kaybetme olasılığını planlıyorsanız, yolculuğu biraz daha az kaba yapabilirsiniz. Hangi seçeneklerin mevcut olduğunu görmek için kredi kartı şirketlerinizi, ev sahibinizi veya ipotek sahibinizi arayın. Harcamalarınızı dondurun. Bu geliri zaten kaybetmiş gibi davranın ve yalnızca ihtiyacınız olanı harcayın.

Birden çok gelir kaynağı iyi bir savunmadır.

22. Gelir Akışlarını Çeşitlendirin

Birincil akışınızı kaybetme olasılığınız (veya gerçekliğinizle) karşılaşsanız bile, kendinize ek gelir sağlamak için hangi seçeneklere sahip olduğunuza bakın. Şu anda evinizde bir oda kiralamak bir seçenek değil. Ama yapabileceğiniz başka birçok şey var.

Hangi yeteneklere sahipsin? Biraz ekstra para kazanmak için mevcut becerilerinizi uygulayabileceğiniz müşterileri aramak için serbest çalışan web sitelerine gidin. Geliştirmek için kaşıntı yaptığınız bir iş fikriniz varsa, bir iş planı yazmak ve lansmanını görmek için evde boş zamanınızdan yararlanın.

Belirsizliğe rağmen iyi seçimler yapabilirsiniz.

21. Unutmayın – Kimse ne olacağını bilmiyor

Şu anda muazzam bir belirsizlikle karşı karşıya olan tek kişi sen değilsin. Tüm dünyadaki herkes, fiziksel sağlıklarının yanı sıra finansal sağlıklarıyla ne olacağından endişe duyuyor. 

Herkesin belirsizlikle karşı karşıya kalmasıyla, bankalar ve diğer finansal kurumlar normalde sizinle çalışmaktan daha istekli. Burada oyunda herkesin derisi var ve herkes mümkün olduğunca az kayıpla çıkmak istiyor.

Şimdi eve para getirmenin yeni yollarını bulma zamanı.

20. Yeni Fırsatlar Arayın

Son birkaç yıldır kariyere kilitlendiniz, ancak şimdi kaybetme ihtimaliyle karşı karşıya mısınız? Ya da belki işinizi kaybettiniz ve kriz bittikten sonra aynı alanda iş bulabilecek misiniz emin değilsiniz.

Eğer öyleyse, şimdi ülke yeniden işe başladıktan sonra istihdam pozisyonunuzun ne olduğunu düşündüğünüz için yeni fırsatlar aramanın zamanı geldi. Yeni fırsatları araştırmayı günde birkaç saatlik bir yatırım gerektiren bir iş olarak düşünün. Yeni bir hobi aramıyorsunuz; bu kriz sona erdiğinde gelir elde etmenin bir yolunu arıyorsunuz.

Tasarrufunuz varsa, ona dikkat edin.

19. Tasarruflarınızı Uygun Şekilde Yönetin

Bir tasarruf hesabınız varsa, hesaba olabildiğince iyi baktığınızdan emin olun. Henüz işinizi kaybetmediyseniz, tasarruf hesabınıza para yatırdığınızdan emin olun, böylece sağlıklı kalır.

Kesinlikle gerekmedikçe birikimlerinize dokunmayın. Kısa vadeli duyguları değil, uzun vadeli hedefleri ve hedefleri düşünmeniz gerektiğini unutmayın. Yeni bir beceri kazanmak için okula geri dönmek için tasarruflarınızı boşaltmayın.

İyi planlamanıza yardımcı olacak kararlar verin.

18. Finansal Danışmanınızla Konuşun

Maaş için maaş ödememek için yeterince şanslı olan Amerikalılardan biriyseniz, üç ila altı aylık masraflarınız birikmişse, şimdi finansal danışmanınızla konuşmanın zamanı geldi.

Finansal danışmanınız bile dahil hiç kimsenin kriz sona erdiğinde Amerikan ekonomisinin sonucunun ne olacağını bilmediğini unutmayın. Ancak daha iyi havalandırmanıza yardımcı olmak için bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilir.

Mümkün olduğunca parkurda kalın.

17. Stratejinizi Değiştirmeyin

Ölümcül bir salgının yol açtığı küresel bir finansal krizin ortası, finansal stratejinizi değiştirme zamanı değildir. Şimdi verdiğiniz kararların uzun vadeli hedeflerinizin olması gerektiğini unutmayın, bu nedenle emeklilik planlamaya ve olabildiğince yatırım yapmaya devam edin.

Yatırımlara ne kadar para harcadığınızı geçici olarak azaltmanız gerekebilir. Ancak, mali durumunuz piyasadaki gerilemede bir darbe almış olsa bile, şimdi yatırım stratejinizi değiştirme zamanı değil. Herhangi bir değişiklik yapmadan önce kriz bitene kadar bekleyin.

Yeni bir beceri kriz bittiğinde gelir anlamına gelebilir.

16. Yeni Bir Beceri Öğrenmeyi Düşünün

Şu anda işsizseniz, kriz bittiğinde hangi işlerin yüksek talep görmesi beklendiğine bakın. Sağlık hiç şüphesiz yeni işçiler arıyor olacak. Sağlık alanında çalışmak için tıp fakültesine gitmenize gerek yoktur. Sağlık sisteminin çalışmasını sağlamak için flebotomistler, laboratuvar teknolojileri, CNA’lar, tıbbi katipler ve diğer personel gereklidir.

Yerinde bir programa gitmeden sağlık bakımı için eğitim alamazsınız, bu yüzden şu anda bu bir olasılık değildir. Ancak başka alanlara bakıyorsanız, çevrimiçi anlamlı bir eğitim almaya başlayıp başlayamayacağınıza bakın. Topluluk kolejinizde hangi mesleki programların mevcut olduğunu kontrol edin ve şu an için çevrimiçi seçenekler hakkında yönetim ile konuşun.

Benjamin Franklin bile ne olacağını bilmiyor.

15. Belirsizlik İçin Destek

Herkesin şu anda yüksek miktarda belirsizlikle karşı karşıya olduğunu ve en büyük önceliğin krizin etkisini en aza indirgemek olduğunu unutmayın. Bu etki, hükümetlerin ekonomiyi desteklemek için aldığı rekor düzeyde işsizlik ve sert önlemler dikkate alındığında zaten biliniyor.

Devam eden durumdan dolayı kendi hayatınızda henüz belirsizlik yaşamadıysanız, kendinizi destekleyin. Ve eğer yatırım portföyünüzü mevcut piyasanın çöküşlerinde sürmek için endişeleniyorsanız, yalnız olmadığınızı bilin. Bunlar herkes için belirsiz zamanlar.

Bugün ucuz hisse senedi satın almak muhtemelen sizi zengin etmeyecektir.

14. Düşen Hisse Senetleri Yapmayın

Ortak pazar tavsiyesi korku satın almak, açgözlülük satmaktır. Bu, hisse senetleri düşmeye başladığında ve insanlar varlıklarını sattığında, ucuzken satın almanız gerektiği anlamına gelir. Ancak bu geleneksel bilgelik, küresel bir ekonomik kriz sırasında size iyi hizmet etmeyebilir.

Tüm ekonomide büyük değişiklikler olacak ve bazı stoklar geri dönmeyebilir. İnsanlar yenilenebilir enerjiye daha çok baktıklarından petrol geri kazanılamayabilir. Şirketler iflas ediyor, bazıları kapılarını kapatıyor, diğerleri ise finansmanlarını yeniden düzenlemeye çalışıyor. Pek çok değişiklikle dolu stokları satın almak iyi bir fikir olmayabilir.

Ucuz hisse senetleri daha geniş bir planın parçası olarak iyi bir seçenek olabilir.

13. Portföyünüzü Çeşitlendirmedikçe

Mali strateji sürekli portföyünüzü çeşitlendirmek olmuştur ve çeşitli sektörlerden stokları satın oldum, o zaman orta  mali danışman danıştıktan sonra şu anda düşük fiyatlarla yararlanmak.

Ancak, birikmiş hisseleri satın almak için tasarruf hesabınızı temizlemeyin, çünkü ekonomi düzeldiğinde zenginleşeceğinizi düşünüyorsunuz. Ekonomi muhtemelen hemen iyileşmeyecek ve tüm ülkenin işleyişinde sistematik değişiklikler olacak.

Bu kriz sizi zenginleştirmeyecek.

12. Büyük Harf Kullanımı Beklemeyin

Sarf malzemeleri satın alarak ve bunları premium olarak satarak bu krizden zenginleşeceklerini düşünen bazı insanlar var. Bir New York Times  makale hareketli bir minibüs kiraladı ve şişirilmiş fiyatlarla satmak için tüm el dezenfektanı kadar satın onların devlet aracılığıyla tüm sürdü kardeşler bir çift bildirildi.

Bir salgın sırasında hayat kurtaran malzemelerin biriktirilmesi ciddi şekilde etik dışıdır ve savunmasız kategorilerdeki kişilerin ihtiyaç duydukları şeye erişmemelerini sağlar. Amazon, eBay ve diğer çevrimiçi platformlar, istedikleri malzemeleri işaretlemeye çalışan satıcıları kara listeye aldıkları için sizi büyük bir faturada bırakacak.

Uzun vadeli bir planı aklınızda bulundurun.

11. Sadece Üç Yıl Boyunca Yapacağınız Yatırımlar Yapın

Garajınızda oturan bandana mağazalarının bir yatırım olduğunu düşünmeyin. Ve 15.000 şişe alkol bazlı el dezenfektanının bir yatırım olduğunu düşünmeyin. Yatırımlar, en az üç yıl boyunca elde tuttuğunuz portföy opsiyonlarıdır. 

Önümüzdeki üç yıl boyunca bir yatırım yapmaya hazırsanız ve piyasaların rollercoaster’ını sürmeye hazırsanız, finansal danışmanınızla ilgili risk ve potansiyel faydalar hakkında konuşun. Aksi takdirde, sadece sizi kırdırabilecek zengin-hızlı-hızlı bir plana bakıyorsunuz.

Kaç tane Benjamin var?

10. Nakit Karşılıkları Değerlendirin

Bu kriz sırasında herhangi bir finansal karar vermeden önce nakit rezervlerinizi değerlendirmeniz gerekmektedir. Maaş çeki için maaş ödemeniz, birincil gelirinizi kaybetmiş olmanız veya finansal stratejiniz üzerinde çalışmaya devam edebilme lüksünüz olsun,

Elinizde ne kadar nakit bulunduğunuzu belirlemek, kredi kartı şirketleri, ev sahipleri, araba kredileri ve borçlu olabileceğiniz diğer şirketlerle yaptığınız görüşmelerde size yardımcı olabilir. Ayrıca, yine de kendi ihtiyaçlarınızı karşılayabildiğinizden emin olarak ne kadar yatırım yapabileceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Benjamin’i bankada tut.

9. Yapabiliyorsanız Kaydetmeye Devam Edin

Tasarruf ve yatırım arasında seçim yapmak zorundaysanız, hemen kaydetmelisiniz. Bankalar Federal Rezerv tarafından her hesap için 250.000 dolara kadar sigortalıdır, bu nedenle bir tasarruf hesabında tutulursa paranız güvende olacaktır. Ödemeniz yatırılırsa, bir dalış yapabilir ve bir gecede kaybolabilir. 

Hala ev geliri getirme lüksüne sahipseniz, şu anda mümkün olduğunca tasarruf edin. Gelirlerinizin en azından bir kısmını çok yakında kaybedeceğinizi tahmin edin; bir kısmını gizlemek, alabileceğiniz düşüşü azaltmaya yardımcı olacaktır.

Sadece ihtiyacınız olanı çıkarın.

8. Tasarruflarınızı Azaltmayın

Salgın nedeniyle yeni işsizseniz ve bir tasarruf hesabınız varsa, muhtemelen tasarruflarınızı artırmaya devam edebilecek durumda değilsiniz. Hatta ona dokunmanız gerekebilir. Sonuçta, tasarruflarınız yağmurlu bir gün içindir ve küresel bir ekonomik kapanış yağmurlu bir güne denk gelir.

Tasarruflarınızdan yalnızca diğer tüm seçenekleri tükettikten sonra ihtiyacınız olanı alın. Tasarruflarınızı yukarı yerine aşağıya doğru izlemek cesaret kırıcı olabilir, ancak tasarruflarınızı tamamen tüketmemek için elinizden geleni yapın.

Bu kriz sona erdiğinde nasıl para kazanabilirsiniz?

7. Yeni Kariyer Seçeneklerine Bakın

Birçok insan eski işlerine geri dönemeyebileceklerinden muzdariptir. Birçok şirket iflas etti ve kapılarını kapattı, diğerleri zaten öfkeli çalışanların tümünü tutamayacaklarını zaten biliyorlar.

Şimdi yeni kariyer seçeneklerine bakma zamanı. Bilgisayar kodlamasını öğrenmeyi veya nasıl bir öğretim asistanı olabileceğini öğrenmeyi düşünün. Okula geri dönmek istiyorsanız, şimdi hangi programların mevcut olduğunu ve hangi finansal yardımı almaya hak kazanacağınızı araştırmanın tam zamanı.

Çevrimiçi öğrenme çok önemli olabilir.

6. Çevrimiçi Öğrenme Platformlarına Bakın

Yeni bir beceri öğrenmenin birçok yolu vardır ve bunların hepsi okula geri dönmeyi içermez. Udemy gibi yetenekli eğitmenler tarafından verilen kurslar sunan birçok çevrimiçi öğrenme platformu vardır. Sektörün bir bütün olarak tanıdığı bir sertifika almayacaksınız, ancak ilginizi çeken bir alan hakkında yeni bir fikir ve bilgi edinebilirsiniz.

Şu anda, bu derslerin birçoğu yüksek oranda indirimli olarak alınabilmektedir. Genellikle binlerce dolara mal olan sanat ve yazı kursları 100 dolardan çok daha azdır, çünkü eğitmenler kriz nedeniyle mali olarak mücadele edenlere yardım etmek istemektedir.

Benjamin ne olacağını bilmiyor.

5. Ekonomi Muhtemelen Gecelik Geri Dönmeyecek

Bu krizin sadece birkaç hafta süreceğini ve sonra her şeyin normale döneceğini umuyorsanız, umutlarınız gerçekçi değildir. Anthony Fauci’nin defalarca söylediği gibi, bunun için zaman çizelgesini belirlemiyoruz. Hastalık yapar. Yayılmasını önlemek için üzerimize düşeni yapmalıyız.

Tüm dünya tam bir ekonomik kapanmaya başladıktan ve hükümetler ekonomilerini dondurmak için mücadele ettikten sonra, önemli değişiklikler kesinlikle mevcuttur. Bu kriz yakında bitmeyecek. Henüz sizi etkilemediyse, olacaktır. Sizi etkilediyse, kendi yaşamınız için güçlü liderlik gösterin ve hangi yöne gitmek istediğinizi belirleyin.

Esnekliği göz önünde bulundurarak planlayın.

4. Daha Fazla Değişikliğin Geldiğini Anlayın

Dünya şu anki hazırda bekletme modundan çıktığında hayatınız aynı görünmeyecek. Aynı işe geri dönemezsiniz. Okuldaysanız, okulun yürütülmesinde ciddi, sistemik değişiklikler olduğunu görebilirsiniz. Dünya tanınmayabilir.

Sonuç olarak her şeyin değişeceği gerçeğine şimdi kendinizi hazırlayın. Küresel piyasalar şimdiden köklü değişimler geçiriyor. Tüm endüstriler muhtemelen çökecek. Yolunuza çıkan her değişiklik için olabildiğince hazır olduğunuzdan emin olmak için ne yapabileceğinizi yapın.

Bugün doğru kararlar yarın başarı şansını artıracaktır.

3. Yani Maliyeniz İçin Bir Vizyon Tutun

Sadece bireylerin değil, tüm finansal sistemlerin ve küresel endüstrilerin de karşı karşıya kalacağı önemli değişiklikler olacağını bilerek, bir sonraki adım için uzun vadeli bir vizyona sahip olduğunuzdan emin olun. Finansmanınızı bugün yönetmek için elinizden geleni yapın, böylece gelmeye devam edecek zorlukları çözebilirsiniz. 

Hiçbir şey tanımlanmadığında uzun vadeli bir vizyon sürdürmek, hiçbirimizin yüzleşmek istemediği bir zorluktur. Ama sahip olduğumuz şey bu. Büyük seçeneklerin değil, günlük kararların sizi diğer tarafa götürecek kararlar olduğunu unutmayın.

Finansal stratejinizin bir parçası olarak zihinsel sağlığınıza öncelik verin.

2. Ruh Sağlığınızı Koruyun

Bu süre zarfında herkesin verebileceği en iyi tavsiye zihinsel sağlığınızı korumaktır. Evde kalmak insanlara zarar verir. Arkadaş ve aile topluluk ağlarına bağlı olmamamız, bu insanları ne kadar takdir ettiğimizi fark etmemizi sağlar. Bu insanların yokluğunu gerçekten hissediyoruz.

Birçok danışman ve toplum sağlığı uzmanı, şu anki kriz nedeniyle ruh sağlığı ile ilgili kaygılarla başa çıkmak için hizmetlerini ücretsiz sunmaktadır. Zihinsel sağlığınızı iyi durumda tutacak yardıma erişmek için ne yapmanız gerekiyorsa yapın.

Benjamin hayatta kalacağına inanıyor.

1. Bunu aşacağınızı bilin

Salgın, insanların asla sahip olmadıkları şekilde bir araya gelmelerine neden oldu. Bütün topluluklar pandemi ile savaşan cephedeki hastaneler ve sağlık çalışanları etrafında dayanışma gösteriyor. Marketler ve perakende satış çalışanları takdir edilmektedir.

İnsanların ayrı kalmaları gerekse bile bir araya gelmelerine neden olan bu topluluk ruhuna yaslanın. Bir araya gelmeye devam ettiğimiz sürece, bunun en kötüsünden geçebileceğimizi ve edeceğimizi bilin. Muhtemelen aşınmayı göstereceğiz, ama aşacağız. 


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Ekonomi durgun ise neler yapılması gerekli için yorumda bulun

    Ekonomi durgun ise neler yapılması gerekli için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Ekonomi durgun ise neler yapılması gerekli için ilk yorumu yapabilirsin.