Doktorlar Neden Yeşil Önlük Giyer?

Bu yazımızda doktorların ameliyatlarda neden mavi veya yeşil önlük giydiğini siz okurlarımıza detaylı bir şekilde açıklayacağız.

İzlediğimiz dizi ve filmlerden oldukça dikkatimizi çeken bir detay; doktorların mavi veya yeşil önlük giymesi.  Birçok kişi bunu merak etmiştir. Yeşil veya mavi önlüklerin bilimsel bir cevabı mevcut. Bizde bu yazımızda size bunu açıklayacağız. Peki, doktorlar neden yeşil veya mavi önlük giyer?

Doktorların Yeşil Önlük Giymesinin Sebebi

Bilimsel olarak doktorların mavi veya yeşil önlük giymesinin nedenini açıklarken optik illüzyon etkisi kullanılıyor. Optik illüzyon ise genellikle görsel algıladığımız sırada oluşan yanılmalardan kaynaklanır. Yapılan testlerin ardından uzun süre bir renge bakmanın ardından aynı renge karşı olan duyarlılık azalmaktadır.

Doktorların ameliyat esnasında kanın rengi olan kırmızıya duyarlılığını kaybetmesini önlemek amacı ile farklı renkte önlükler giymektedir. Renginin neden yeşil veya mavi olduğunun cevabı ise kırmızının renk skalasında karşısında yer almalarıdır. Yeşil veya mavi önlük giyerek doktorlar uzun süreli ameliyatlarda dikkat ve konsantrasyonlarını en üst seviyede tutabilir.


Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. doktorlar neden yeşil önlük giyer Doktorlar Neden Yeşil Önlük Giyer? için yorumda bulun

    Doktorlar Neden Yeşil Önlük Giyer? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Doktorlar Neden Yeşil Önlük Giyer? için ilk yorumu yapabilirsin.