Distopya Ne Demektir? Distopik Kitap Örnekleri

Bu yazımızda sizler için distopya teriminin tanımını açıkladık ve distopik kitap önerilerini sizler için sıraladık.

Son zamanlarda oldukça meşhur olan 1984 adlı kitabında kullandığı distopya nedir sizlere bunu açıklayacağız. Distopya, gelecekte oluşabilecek ütopyanın tersi(anti ütopya) diye de adlandırabileceğimiz yunanca ‘dis’ ve ‘topya’ yani kötü yer anlamına gelen bir terimdir.

Distopya Nedir?

Distopya, ütopyanın tersi olarak da açıklanabilecek gelecekte oluşabilecek kötü yerlere verilen isimdir. Distopik toplumlar, zulüm, terör, fakirlik gibi veya çok ilerlemiş teknolojinin olumsuz etkilerinin topluma yansımasının olduğu kurgusal toplumlardır. Bu toplumlarda genellikle baskıcı ve otoriter bir yönetim bulunur. Baskıcı yönetimin yanı sıra genellikle aşırı nüfus sonucu kişisel özgürlüklerin kısıtlanmış olduğu distopik toplumlarda toplumdaki herkes gözetim altında hayatına devam eder. Yani toplumdaki kişilerin konuşma, düşünme, yazma gibi haklarını kontrol eden yasalar bulunmaktadır. Distopik toplumlarda sınıf, din, cinsellik gibi her türlü konuda baskı ve kontrol bulunur.

Distopik toplumların genellikle konusu gelecek zamanlar içerisinde geçen hikâyelerde yer alır. Bunlardan en ünlü olanları ise George Orwell’ın oldukça meşhur kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört ve Aldous Huxley’in Cesur Yeni Dünya adlı romanıdır. Distopik toplumlar edebiyatın birçok alt türünde görülebilmektedir. Distopik toplumlar sanat eserlerinde genellikle toplumda bulunan politik, ekonomik, teknolojik ve dini problemlere dikkat çekmek amacı ile kullanılır.

Distopik Kitap Önerileri

1- 1984 – George Orwell

2- Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

3- Labirent – James Dashner

4- Efendi Uyanıyor − H.G.Wells

5- Biz − Yevgeniy İvanoviç Zamyatin


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Distopya Ne Demektir? Distopik Kitap Örnekleri için yorumda bulun

    Distopya Ne Demektir? Distopik Kitap Örnekleri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Distopya Ne Demektir? Distopik Kitap Örnekleri için ilk yorumu yapabilirsin.