Dede Paradoksu Nedir?

Bu yazımızda zamanda yolculuğun en bilindik paradokslarından birisi olan 'dede paradoksu' nedir bunu sizinle paylaşacağız.

Dede paradoksu, zamada yolculuk ile ilgili en çok bilinen paradokslardan birisidir. Dede paradoksundan ilk olarak  bilim kurgu konusunda kitaplar yazan, yazar René Barjavel tarafından “Le Voyageur Imprudent” (Tedbirsiz Seyyah) adlı romanında bahsedilmiştir.

Dede Paradoksu Nedir?

Dede paradoksunun ne olduğuna baktığımız zaman, çoğu kişi tarafından geçmişe seyahati imkansız hale getiren bir paradoks olarak görüldüğünü görüyoruz. Paradoksun ne olduğunu ise şöyle açıklayabiliriz;

Geçmişe bir şeyi değiştirmek için gittiğiniz zaman, ve bunu başarırsanız zaman gelecekte de değişeceği için geçmişe gitmeye gerek duymazsınız. Fakat geçmişe gitmemeniz durumunda o nedeni de ortadan kaldıramazsınız ve çevrimsel bir paradoks oluşur. Özetleyecek olursak ‘geçmişte bilerek bir şey değiştirmek mümkün değildir.

İsminin büyükbaba veya dede paradoksu olarak anılmasının sebebi ise şu örnekten türetilmesidir; “Geçmişe dedenizi daha çocukken öldürmek için gider ve başarırsanız daha siz doğmamış olacağınız için geçmişe gidip dedenizi öldüremezsiniz.”


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dede Paradoksu Nedir? için yorumda bulun

    Dede Paradoksu Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dede Paradoksu Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.