Napolyon’a Yenilgiyi Tattıran Türk: Cezzar Ahmet Paşa

Cezzarlı Ahmet Paşa, Napoléon’a ilk yenilgisini tattırıp ismini hem Türk Tarihi’ne hem Dünya Tarihi’ne altın harflerle kazıdı.

1776-1804 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Akka merkezli Sidon (veya Sayda) Eyaleti’nin valiliğini yapan Cezzar Ahmet Paşa (1708-1804), 1799 yılında 81 yaşındayken Akka Kalesi’ni “Napoléon Bonaparte’a” karşı savunmasıyla meşhur olan bir Osmanlı Paşası ve Veziridir.

Bu süre zarfında 9 yıllığına eş zamanlı olarak Şam Vilayeti’nin valiliğini de yapmış olan Paşa askeri kariyerine Mısır’da başladı. Mısır’da bulunduğu vakitlerde Osmanlı İmparatorluğu’na isyan ederek Mısır ve çevresinde bağımsız bir devlet kurmaya çalışan (1768-69) Bulutkapan Ali Bey komutasında bir süre hizmet vererek ismini duyurdu ve yükseldi. Bu dönemde bir grup Bedevi üzerine düzenlediği kanlı pususu sonucunda “Jezzar”(kasap) lakabını kazanan Paşa 1768 yılında Bulutkapan Ali Bey’in hizmetini terk ederek Suriye’ye kaçtı ve daha sonra Osmanlı Yönetim Zinciri’nde yükselmeye devam etti.

1799 yılında Akdeniz Kıyıları üzerinden Uzakdoğu seferindeki Napoléon’a karşı Akka Kalesi’ni başarıyla müdafaa ederek Osmanlı için büyük bir felaketi önleyen paşa dönemin durdurulamaz gücü Napoléon’a ilk yenilgisini tattırıp ismini hem Türk Tarihi’ne hem Dünya Tarihi’ne altın harflerle kazıdı.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Napolyon’a Yenilgiyi Tattıran Türk: Cezzar Ahmet Paşa için yorumda bulun

    Napolyon’a Yenilgiyi Tattıran Türk: Cezzar Ahmet Paşa için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Napolyon’a Yenilgiyi Tattıran Türk: Cezzar Ahmet Paşa için ilk yorumu yapabilirsin.