Bir Sinema Hareketi: Dogma 95 Nedir?

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Dogma 95 sinema akımının ne olduğunu, amaçlarını ve kurallarını açıklayacağız.

Dogma 95; 1995 yılında Danimarka’lı yönetmen “Lars von Trier” ve arkadaşı “Thomas Vinterberg” tarafından ortaya atılan sinema özelinde bir sanat akımıdır. Bu iki yönetmenin “Dogma 95 Manifestosu” ve “ Namus Yeminleri”( Danimarka dilindeki orijinal ismiyle; kyskhedsløfter) yazılarında ortaya attığı kurallar bir sinema filmindeki geleneksel değerler olan hikâye, oyunculuk ve temayı öne çıkarmayı amaçlıyordu ve bu amaç doğrultusunda teknolojinin kapsamlı getirilerini sinema filminin dışında bırakmayı hedeflemekteydi.

Dogma 95 akımının amacı kısaca; gelişen sinema teknolojisinin imkanlarını ve popüler kültür taleplerini ürünün dışında bırakarak ortaya çıkan ürünün kâr marjı ve ekonomik getirisi olan bir objeden ziyade bir “sanat eseri” olduğunu ortaya koymaktı. Daha sonra Danimarka’lı yönetmenler “Kristian Levring” ve “Søren Kragh-Jacobsen’in” de katılımıyla kurulan Dogma 95 Kolektifi; sinema sektöründe 1995’ten itibaren yaklaşık 10 yıllık bir süreçte etkili oldu ve alışkın olmadığımız tarzda filmlerin çekilmesine yol açarak kümülatif sinemaya çokça değer kattı.

Dogma 95 tarafından belirlenen kurallar:

 • Çekimler gerçek bir mekanda yapılmalıdır, dekorlar -eğer anlatı için hayati önem taşıyan bir obje değilse- ve setler filmde kullanılmamalıdır.
 • Ses ve görüntü asla birbirinden ayrı olarak üretilmemelidir.( Eğer müzik o an anlatıdaki mekanda çalmakta ise meşrudur, aksi takdirde müzik kullanımı net bir biçimde yasaklanmıştır.)
 • Kamera elde tutulmalıdır, bu noktadaki tüm hareketler ve hareketsizlikler elin imkân tanıdığı kadar olmalıdır.
 • Film doğal ışıkta çekilmelidir, beşeri ışık faktörleri kullanılmamalıdır.
 • Optik oyunlar ve ışık filtrelerinin kullanımı yasaktır.
 • Filmde üstün körü ve yüzeysel olaylar olmamalıdır; patlamalar, silahlı çatışmalar, toplu cinayetler olmamalıdır.
 • Geçici ve coğrafi varsayımlar yasaktır. (film günümüz şartlarında günümüz mekanlarında geçmelidir; distopik, ütopik, apokaliptik, teknolojik gibi tüm varsayım ve kurgular yasaktır)
 • Film yönetmenin bir ürünü olarak lanse edilmemelidir, yönetmenin ismi jenerikte geçmemelidir.

Yaklaşık 2005 yılına kadar etkili olan akımı uygulayan 30’u aşkın film çekildi (filmlerin listesi için: http://www.dogme95.dk). Ayrıca konuyu yakın zamanda tekrar gündeme getiren bir diğer nokta ise dünya çapında popüler dizi “Black Mirror’un” “National Anthem” adlı bölümünde fidyecinin İngiltere İktidarından talep ettiği videonun Dogma 95 kuralları doğrultusunda kriterler içermesiydi. 2015 yılında New York’taki “Sanat ve Tasarım Müzesi’nde” geçmişe dönük bir bakış olarak düzenlenen Bienal’de kutlanan akım ve yönetmenlere, sinemaya ve naçizane ufuklarımıza yaptıkları katkılardan ötürü teşekkür ederiz.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Bir Sinema Hareketi: Dogma 95 Nedir? için yorumda bulun

  Bir Sinema Hareketi: Dogma 95 Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bir Sinema Hareketi: Dogma 95 Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.