Antik Zamanlara Ait Az Bilinen Detaylar

Bu yazımızda güzel yönleri bize gösterilen fakat kötü tarafları hakkında çok bilginin öğretilmediği antik zamanlara ait az bilinen detayları paylaşacağız.

Antik zamanlar bize şimdiye kadar hep gösterişli bir şekilde lanse edildi. Tiyatroların, olimpiyatların ve hatta demokrasinin temelleri bu zaman diliminde atıldı. Bu yazımızda antik zamanlara ait az bilinen detayları sizler ile paylaşacağız. Bu detayların hepsi beklediğiniz kadar olumlu değil şimdiden uyaralım.

Antik Zamanlara Ait Az Bilinen Detaylar

Antrenman çıplak bir şekilde yapılıyordu.

Gymnasium’un kelime anlamı Yunancada ‘çıplak egzersiz okulu’dur

Doktorlar hasta kişilerin vücut sıvılarının tadı bakardı.

Eski Yunanlılar, her vücut sıvısının kendine özgü bir tada sahip olduğuna düşünüyorlardı. Hastalığın ne olduğunu bulabilmek için balgam, kusmuk veya dışkınızın bir örneğini alırlar ve tadarlardı.

Dışkıyı cilt bakımında kullanırlardı.

Cilt bakımı için bilumum dışkılar kullanılırdır.

Doğum kontrolü olarak çömelme ve hapşırma kullanılırdı.

Eski Yunanistan’daki kadınlar özel bölgelerine yağ sürerek hamileliği önlemeye çalışırdı. Bu işe yaramazsa da, çömelmeleri ve hapşırmaları söylenirdi.

Ortak banyo suyu kullanıyorlardı.

Temiz su bir hayal gibiydi. Halka açık banyo halkın her kesiminde yaygındı.

Bitler her yerdeydi!

Bitler için etkili bir ilaç bulunamadığı için bit sorunu çok yaygındı. Hatta uzun süreler saçlar kazılmış bir şekilde kullanılmıştır.

Eski Mısırlılar erkeklerin de kadınlar gibi adet gördüğüne inanırdı.

Bunun sebebi ise insanları hasta hissettiren ve idrarda ve de dışkıda kana neden olan bir hastalıktı. Çok yaygın olduğu için ise hastalık olduğu farkedilmedi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Antik Zamanlara Ait Az Bilinen Detaylar Antik Zamanlara Ait Az Bilinen Detaylar için yorumda bulun

    Antik Zamanlara Ait Az Bilinen Detaylar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Antik Zamanlara Ait Az Bilinen Detaylar için ilk yorumu yapabilirsin.