Anime Karakterlerinin Gözleri Neden Büyüktür?

Bu yazımızda Japon çizgi romanı mangalarda ve Japon çizgi filmi animelerde karakterlerin gözlerinin neden büyük olduğunu açıklıyoruz.

Japon çizgi romanları ve animelerinde karakterlerin gözleri olması gerekenden büyük bir şekilde resmedilir. Bunun sebebini daha önce bir çoğunuz merak etmişsinizdir fakat arayıp öğrenen sayısının merak edenlerin yanında çok az olduğu da muhtemelen bir gerçek. Peki Japon çizgi roman(manga) ve  Japon çizgi filmlerinde(anime) karakterlerin çizimlerinde gözleri neden büyük bir şekilde çiziliyor? Bu yazımızda bunu açıklıyoruz.

Manga ve Anime Karakterlerinin Gözleri Neden Büyüktür?

Manga ve Anime karakterlerinin gözleirnin büyüklüğü bundan 40 sene öncesine tayanıyor. Tezuka Osamu, yaratıcısı olduğu Tersuwan Atomu’nun maliyetlerinin azaltılması amacı ile karakterlerin gözlerini büyütmeye başladı. Astro boy olarak bilinen Tetsuwan Atomu, ilk seri anime olarak yapıldığı zamanlar bölüm başı maliyeti 160 bin yen civarında imiş. O sıralar normal sinema filmleri bile 150 bin yene çekildiği için animeyi sevdirmeye çalışan Tezuka Osamu, sponsorların gitmemesi için maliyetin  50 bin yen civarına düşmesi gerektiğini düşünmüş ve uygulamaya başlamış.

1980’lerde saniyede 16 kare kullanılırken maliyeti düşürmek için Tezuka Osamu bunu 8 kareye düşürmüştür. Hareketlerden oluşan doğal olmayan yavaşlığı çözmek için ise karakterlere büyük gözler eklemiştir. Büyük gözler ile birlikte verilmek istenen duygu daha rahat verilebilmiş ve 8 kare kullanımından kaynaklı yapaylık çözülmüştür. Osamu’nun yarattığı bu teknik öğrencileri tarafından da uygulanmaya başlamış ve bir gelenek haline gelmiştir.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. gözleri neden büyük Anime Karakterlerinin Gözleri Neden Büyüktür? için yorumda bulun

    Anime Karakterlerinin Gözleri Neden Büyüktür? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Anime Karakterlerinin Gözleri Neden Büyüktür? için ilk yorumu yapabilirsin.