1976’da Gerçekleşen Bir Şarap Yarışması: Paris Şarap Tadımı

Bu yazımızda 1976'da düzenlenen ve dünya şarap piyasasını kökünden değiştiren bir şarap yarışması olan Paris Şarap Tadımı'nı sizler ile paylaşacağız.

Bu yazımızda sizler ile 1976’da Paris’te gerçekleşen ve Dünya’daki şarapçılık anlayışını derinden değiştiren ve şarabın küreselleşmesine sebep olan bir şarap yarışması Paris Şarap Tadımı, orijinal adı ile ise Judgement of Paris’i paylaşacağız.

Paris Şarap Tadımı Nedir?

Paris Şarap Tadımı, Steven Spurrier tarafından şarap dükkanının reklamını yapmak amacı ile düzenlenen fakat yarattığı etki ile birlikte bütün Dünya’daki şarapçı anlayışını derinden değiştiren ve şarabın küreselleşmesini sağlayan 1976’da düzenlenmiş bir şarap yarışmasıdır. Bugün girdiğiniz bir markette şarap reyonunda çeşit çeşit Dünya şarabı görmenizin temel sebebi 1976’da düzenlenen şarap yarışmasıdır.

1076 yılında şarap dünyasına baktığınızda Fransızlar şaraplar konusunda kesin bir baskınlığa sahip olması ile karşımıza çıkıyor. Fransız şarabı olmayan şaraplara yerel, basit ve sofralık şarap gözü ile bakılıyor. Bunun değişeceğine bütün dünya inanmazken Paris’te bulunan butik şarap dükkanının reklamını yapmak isteyen Steven Spurrier’in düzenleyeceği bir etkinlik ile bütün şarap dünyası kökünden değişti.

1976 Paris Şarap Tadımı

Spurrier, Fransız şarapları dışında bildiği tek  iyi şarap yapmaya çalışan girişimciler olan Kaliforniya’da bulunan Napa Vadisi’nden şarapları alıyor. Spurrier, Fransız şaraplarının açık ara birinci geleceğini bildiği için bu sayede hem Fransız şarabını yücelteceğini ve sim olarak ün yapacağını düşünüyor.

Napa Vadisi’nde yarışma için şarap tadımı yaparken bir şok yaşayan Spurrier. kalitesi düşük şaraplar beklerken tadımını yaptığı her şarap oldukça kalifiye ve dengeli çıkıyor. Napa Vadisi’nde şarabın sadece keyif için içilen bir içkiden çok da fazlası olmaması Spurrier’i şaşırtıyor.

Spurrier yarışmada Fransız şarapları ile yarıştırmak için Napa Vadisi’nden seçtiği 6 şişe Chardonnay (beyaz) 6 şişe de Cabernet Sauvignon (kırmızı) seçerek Paris’e dönüyor. Spurrier Fransız şaraplarını ise Fansa’nın en kaliteli şaraplarından seçiyor. Spurrier, Paris Şarap Tadımı etkinliğini Paris şarap eşrafına açıkladığı esnada kimse Kaliforniya şaraplarını dikkate almadığı için alay konusu oluyor. Spurrier bir şekilde Fransa’nın en kallavi degüstatörlerini Paris Şarap Tadımı etkinliğinde jüri olmaları için ayarlıyor. Etkinliğe gelen tek gazeteci ise time dergisi yazarı Geoorge Taber oluyor.

1976 Paris Şarap Tadımı Nasıl Gerçekleşiyor?

1976 Paris Şarap Tadımı yarışması kör tadım şeklinde olacağı için şarap şişelerine numaralar veriliyor. Beyaz şarap tadımı başladığında kibirli Fransız degüstatörleri tattıkları beyaz şaraplar hakkında kararsızlığa düşüyorlar. Tattıkları beyaz şarapların Fransız mı yoksa Kaliforniya mı oldukları hakkında ihtilafa düşen degüstatörlerin Fransız dediği şarap Kaliforniya şarabı, Kaliforniya şarabı dedikleri şarap ise Fransa şarabı çıkıyor. Beyaz şarap tadımı sona erdiğinde  yapılan puanlamayı ise ve birinciliği beklenmedik şekilde açık ara farkla Napa Vadisi’nden Chateau Montelena kazanıyor. Ardından düzenlenen kırmızı şarap tadımının ardından yapılan puanlama sonucunda kırmızılardan da birinci yine napa vadisinden Stag’s Leap Wine Cellars oluyor.

Time Dergisinde 1976 Paris Şarap Tadımı Haberi

Etkinliğe katılan tek gazeteci olan George Taber, görev aldığı Time dergisinde küçük bir köşede etkinliği haber olarak yayınlıyor. Dünya yarışmada birinci gelen şarapları almaya onlara akın etmeye başlıyor, Chateau Montelena ve Stag’s Leap Wine Cellars’ın fiyatları iyice artıyor. Fransızların şarap hegemonyasının kırılması ile yeni dünya şarapları da küresel ölçekte satış yapmaya başlıyor.

Şili, Avustralya, Arjantin, japonya, Yeni Zelanda hatta Güney Afrikalı şarap üreticileri bu Kaliforniya’nın başarısından sonra küresel satış yapmaya başlıyor. Sadece bir yarışma ile Steven Spurrier dünyada şarap pazarını değiştiren adam olarak tarihe geçiyor.


Etiketler: ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. 1976’da Gerçekleşen Bir Şarap Yarışması: Paris Şarap Tadımı için yorumda bulun

    1976’da Gerçekleşen Bir Şarap Yarışması: Paris Şarap Tadımı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak 1976’da Gerçekleşen Bir Şarap Yarışması: Paris Şarap Tadımı için ilk yorumu yapabilirsin.