Dünyanın En İlginç Felaketlerinden 1919 Boston Pekmez Seli

1919 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Boston şehrinde dünyada eşi benzeri görülmemiş bir felaket yaşandı. Şehrin sokaklarında boyu 5 metreyi bulan pekmez dalgaları görüldü.

15 Ocak 1919’da Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts eyaletinin başkenti Boston’da Dünya tarihinin en ilginç olaylarından birisi yaşandı. Uzmanlara göre yüzme bilenlerin bile kurtulmasına imkan olmaz pekmez seli sonrasında 21 kişi hayatını kaybetti.

1919 Boston Pekmez Seli

15 Ocak 1919 günü ABD’nin Boston kentinde, polis memuru olan Frank Mcmanus görevi başındayken alışılmadık bir çağrı aldı. Çağrıdan birkaç dakika sonra ise semt polis istasyonunun kendisinden beklenen günlük raporunu bildirmek üzereyken alışılmadık bir gürültü ile irkildi. Semt polis istasyonunu çabucak geri aradı ve anonsunu geçti: “Hemen tüm kurtarma araç ve personelini buraya yönlendirin! Commercial Sokağı’ndan bir pekmez dalgası iniyor!”

Anonsdan dakikalar sonra ise gök gürültüsüne benzer çatlama sesi duyuldu, duyulan sesin sokakta yankılanmasının arkasından, devasa tankın içerisinde bulunan şeker pekmezi şehrin Boston sokaklarına doğru akmaya başlamıştı. Patlayan tankın boyutlarına baktığımızda tankın çapının otuz metre, yüksekliğinin ise on beş metreyi bulduğu görülüyordu. Dökme demirden yapılan tankın kapasitesi 7,5 milyon litreden fazlaydı. Yarılan tankın içinde sokağa akan pekmez dalgasının yüksekliği beş metreden fazlaydı ve akan pekmez saatte 55 kilometreden daha hızlı bir şekilde sokaklarda ilerliyordu. Bu pekmez dalgasından kaçabilmek mümkün değildi. Her şey bir anda olup bittikten sonra felaketin sonucu ortaya çıktı. Yaşanan pekmez seli felaketi sonucu 21 kişi hayatını kaybetti. 150 kişi ise felaket sonucunda yaralandı. Ölenlerin bir kısmı pekmezin içinde boğulurken bir kısmı ise Massachusetts körfezi’ne doğru sürüklendi.

Pekmez seli durduktan sonra ise kurtarma çalışmaları ile aylarca süren temizlik çalışması başlatıldı. Yaralılar ekipler tarafından çıkarılırken at arabaları bile pekmeze saplanıp kalmışlardı. Atları oldukları yerden çıkarmak mümkün olmadığı için vurmak zorunda kaldılar. Yangın musluklarından gelen tazyikli su bile pekmezi temizlemeye yetmediği için körfezden taşınan deniz suyu püskürtülerek sokaklar temizlendi. Şehrin şeker pekmezinden tamamen arındırmak altı aydan fazla sürdü. Sokaklar, caddeler bu süre boyunca hep kahverengi kaldı.


Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Dünyanın En İlginç Felaketlerinden 1919 Boston Pekmez Seli için yorumda bulun

    Dünyanın En İlginç Felaketlerinden 1919 Boston Pekmez Seli için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Dünyanın En İlginç Felaketlerinden 1919 Boston Pekmez Seli için ilk yorumu yapabilirsin.